A meghívottakat Dr. Angi János, a Déri Múzeum igazgatója köszönti.
A kiállítást megnyitja:
Dr. Papp László, Debrecen polgármestere
Dr. Birher Nándor, a PPKE BTK dékánja
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézete aktívan kutatja a kora keresztény korszakot, a sztyeppei népek világát, így a Kijevi Ruszt alapító vikingek élete is feltárul a kutatók szeme előtt és keze alatt. A most a Déri Múzeumban kiállításra kerülő leletek jelentős része fegyver és harci eszköz. Azonban talán nem ez a legfontosabb, még akkor sem, ha a mai kortársak szemében ez tűnik a legjellemzőbbnek, amit az egykori – híres és hírhedt harcosokból álló – vikingekről közismert. Érdekes és fontos párhuzamot jelent a kereszténység felvételének vizsgálata, amely a magyaroknál és a skandináv népeknél közel egy időben ment végbe. Az egykori régiségek itt is és ott is hasonlóak és a magyarok kereszténnyé válásának folyamata, még jobban megérthető és megismerhető, ha az északi példákat tanulmányozzuk.
A vikingek történetének elmesélése világszerte reneszánszukat élik (amit jól bizonyítanak róluk szóló filmek, könyvek és ismeretanyagok népszerűsége). Ezen felül azonban nem felejthető el az sem, hogy ezeknek a skandináv népeknek számos vonatkozásban közük volt a középkori Közép-Európához, így a magyarokhoz is. A Szent István uralkodásával kereszténnyé váló Magyar Királyságban viking testőrök védték a királyt és vezetőjük pedig egy másik magyar szent, első uralkodónk fia, Imre herceg lehetett. A vikingek tehát itt éltek a Kárpát-medencében. Kutatásuk pedig nem csak azért érdekes, mert arra nyújt bizonyítékot, hogy milyen gyorsan tudtak integrálódni a magyarok a középkori Európában (hiszen 100 évvel a beköltözésük után már keresztény államot alakítottak ki), hanem arra is, hogy széles és átfogó kapcsolatrendszerrel rendelkeztek.
Az új időszaki kiállításon szerzett élményeket s a viking legendákat a gyerekek a múzeum kávézójában tovább élhetik. A Déri Múzeum és a LEGO Manufacturing Kft. együttműködésének köszönhetően 9 éves kortól, szülői felügyelet mellett viking harcost, csatahajót vagy akár mitológiai szörnyet is készíthetnek legóból.