info
vikingekDéri Múzeum

Vikingek a Kárpát-medencében – kiállítás a Déri Múzeumban

A debreceni Déri Múzeum és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara (PPKE BTK) együttműködésében kiállítás nyílik pénteken, október 28-án a cívisvárosban Vikingek a Kárpát-medencében (A Nemija-sisak és köre) avagy Magyarország 10-11.századi skandináv és rusz kapcsolatai a régészeti leletek tükrében címmel. A megnyitón a Norde Gard hagyományőrző csapat ad ízelítőt a viking harcmodorból. A tárlat 2023. május 7-ig látogatható.
locationDéri Múzeum
clockoktóber 28. péntek 15:00 - november 4. péntek 18:00

A meghívottakat Dr. Angi János, a Déri Múzeum igazgatója köszönti.

A kiállítást megnyitja:

Dr. Papp László, Debrecen polgármestere

Dr. Birher Nándor, a PPKE BTK dékánja

A  Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézete aktívan kutatja a kora keresztény korszakot, a sztyeppei népek világát, így a Kijevi Ruszt alapító vikingek élete is feltárul a kutatók szeme előtt és keze alatt. A most a Déri Múzeumban kiállításra kerülő leletek jelentős része fegyver és harci eszköz. Azonban talán nem ez a legfontosabb, még akkor sem, ha a mai kortársak szemében ez tűnik a legjellemzőbbnek, amit az egykori – híres és hírhedt harcosokból álló – vikingekről közismert. Érdekes és fontos párhuzamot jelent a kereszténység felvételének vizsgálata, amely a magyaroknál és a skandináv népeknél közel egy időben ment végbe. Az egykori régiségek itt is és ott is hasonlóak és a magyarok kereszténnyé válásának folyamata, még jobban megérthető és megismerhető, ha az északi példákat tanulmányozzuk.

A vikingek történetének elmesélése világszerte reneszánszukat élik (amit jól bizonyítanak róluk szóló filmek, könyvek és ismeretanyagok népszerűsége). Ezen felül azonban nem felejthető el az sem, hogy ezeknek a skandináv népeknek számos vonatkozásban közük volt a középkori Közép-Európához, így a magyarokhoz is. A Szent István uralkodásával kereszténnyé váló Magyar Királyságban viking testőrök védték a királyt és vezetőjük pedig egy másik magyar szent, első uralkodónk fia, Imre herceg lehetett. A vikingek tehát itt éltek a Kárpát-medencében. Kutatásuk pedig nem csak azért érdekes, mert arra nyújt bizonyítékot, hogy milyen gyorsan tudtak integrálódni a magyarok a középkori Európában (hiszen 100 évvel a beköltözésük után már keresztény államot alakítottak ki), hanem arra is, hogy széles és átfogó kapcsolatrendszerrel rendelkeztek.

Az új időszaki kiállításon szerzett élményeket s a viking legendákat a gyerekek a múzeum kávézójában tovább élhetik. A Déri Múzeum és a LEGO Manufacturing Kft. együttműködésének köszönhetően 9 éves kortól, szülői felügyelet mellett  viking harcost, csatahajót vagy akár mitológiai szörnyet is készíthetnek legóból. 

Fotó: Déri Múzeum

 

További program lehetőségek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.