Csontazonosítás
Az Aba nemzetség tagjainak maradványait – az Abasáron tavaly októberben, a családi címerrel díszített fedlap alól előkerült csontvázakat – jelenleg az MKI Archeogenetikai Kutatóközpontjában vizsgálják. A belőlük nyert genetikai mintákat összevetik a budapesti Mátyás-templomban nyugvó uralkodók – III., valamint II. (Vak) Béla – maradványaiból származó mintákkal is. Így a későbbiekben, a lelet napvilágra kerülése után kiderülhet, sikerült-e megtalálni Aba Sámuel földi maradványait, vagy sem. Neparáczki Endre, a kutatóközpont igazgatója elmondta: emellett a székesfehérvári koronázóbazilika osszáriumából származó csontok elemzésén is dolgoznak. A bazilika a történelem folyamán – Szent Istvántól Hunyadi Mátyáson át Szapolyai Jánosig – tizenöt magyar király nyughelye lett, de nem csak az övék: mintegy kilencszáz személy maradványai találhatók a csontkamrában, csaknem kétszáz vízhatlan fémdobozban. Ezek tartalmát az MKI Archeogenetikai Kutatóközpontjának laborjában elemzik, hogy a frissen nyert genetikai adatok és a korábbi írásos dokumentáció segítségével a lehető legtöbb csonthoz személyazonosságot rendeljenek, vagyis megállapítsák róluk, kinek a maradványai. A vizsgálat célja kettős: a magyar uralkodók egyértelműen azonosított csontjainak a londoni Westminsterhez, a madridi El Escorialhoz, a bécsi császári kriptához vagy épp a krakkói Wawelhez hasonló nemzeti kegyhelyet hoznak létre.
– A többi azonosított genetikai adatait feltöltjük nyilvános adatbázisba, hogy a szakemberek vagy a hozzátartozók számára elérhetővé, kutathatóvá váljon, hiszen a szóban forgó kilencszáz egyén feltehetően magas rangú egyházi és világi tisztviselő, a korabeli Európa színe-virága lehetett – mondja Neparáczki Endre.
A vállalkozás különösen izgalmas része Mátyás király maradványainak azonosítása, csontvázának összeállítása. Ehhez Mátyás természetes fia, Corvin János genetikai mintája jelenti a kulcsot, amelyet a Magyarságkutató Intézet munkatársai idén januárban nyertek ki a bán Horvátországban nyugvó maradványaiból. És mert az osszáriumban Luxemburgi Erzsébet – Luxemburgi Zsigmond lánya – maradványai is megtalálhatók, a belőlük származó genetikai minta felhasz-
nálásával várhatóan cáfolni lehet majd a legendát, miszerint Luxemburgi Zsigmond német-római császár, magyar és cseh király lett volna Hunyadi János apja, Mátyás nagyapja. Ennek a munkának első konkrét eredménye a Corvin János DNS-profiljáról szóló tudományos publikáció lesz, amelyet az intézet munkatársai és a horvát fél kutatói közösen jegyeznek majd.