Aki nem tudja elképzelni, hogy milyen az egészségügyi káosz, vessen egy pillantást Indiára. A kórházakban nincs egy szabad ágy sem, van olyan egészségügyi intézmény, ahol ketten fekszenek egy ágyon. Az orvosok tehetetlenül nézik a megfertőzöttek szenvedését, hiszen még ahol van is lélegeztetőgép, ott sincs hozzá gyógyászati oxigén. A tehetősebbek a feketepiacon keresnek oxigénpalackot, ha valaki hozzájut egyhez, azonnal hajt vele a kórházba, hátha ezzel megmenti családtagja életét. De van, aki nem próbálkozik ilyenekkel, beletörődve mered maga elé, várja a sors ítéletét.
A napi fertőzöttek száma meghaladja a négyszázezer főt, naponta három-négyezer közt halnak meg – hivatalosan. A szakértők szerint ezeknek a számoknak legalább a tízszeresével kell számolni, ugyanis a káoszban a kórházak nem vezetnek pontos statisztikát. Egész falvakat letarolhat a Covid-járvány, vannak olyan helyek a kontinensnyi országban, ahol elindulni sem érdemes, hogy a betegnek valami kezelést biztosítsanak.
A The Caravan havilap a gyógyszerhiánynak járt utána. Hónapokkal ezelőtt Narendra Modi kormányfő azzal dicsekedett, hogy India a világ legnagyobb gyógyszergyártója. „Mindenki megnyugodhat, ha válságosra fordul a helyzet, akkor mindenkinek jut gyógyszer” – fogalmazott még az év elején a miniszterelnök. Itt működik a leghatalmasabb gyógyszergyár, a Serum Institute of India, amely AstraZeneca vakcinákat állít elő. Nemhogy oltáshoz nem lehet hozzájutni, de a Covid-tünetekre alkalmazott remdesivir gyógyszert sem talál senki. Újdelhiben a rendőrök lecsaptak vagy tucatnyi gyógyszertárra, amelyek egyből a feketepiaci dílereknek továbbították az árut.
Teljes a káosz. A The Print internetes lapnak Pradip, egy delhi lakos számolt be kálváriájáról. A bátyja meghalt egy kórházban, természetesen erről nem értesítette a személyzet, más forrásból tudta meg. A kórháznál a biztonsági erők sorfalát áttörve bejutott a halottasházba. Itt egymás hegyén-hátán feküdtek a holttestek. Egy ruhadarabját megismerve rátalált a bátyjára, akit kihúzott a halomból. Megpróbált halottszállítót keresni, de senki sem vállalkozott erre a feladatra. Így bátyjának tetemével beült a gépkocsijába, és elfuvarozta a krematóriumba. Abban bízott, hogy itt majd hindu szokás szerint elégetik testvérét. A tulajdonos meghallgatta a kérést, majd széttárta kezeit: nincs több fa a máglyához. Pradip ekkor az egész rokonságát odahívta, és mindenki száraz füvet kezdett szedni a tűzhöz. Vannak, akik a hozzátartozójukat az utcán égetik el. A The Print a napokban arról értesült, hogy Pradip is elhunyt koronavírus-fertőzésben.
A járvány első hullámát India sikeresen átvészelte, de mi történt a második hullám berobbanása előtt? A vezetés talán túlzottan eltelt önmagával. Nem tartotta fenn a különböző korlátozó intézkedéseket, amelyeket az első hullámban bevezetett, tavaly ősszel tetőzött a járvány, majd az élet visszatért a régi kerékvágásba.