– A közelmúltban a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület felhívással fordult a közvéleményhez: senki ne etesse a vízimadarakat! Miért tartották fontosnak hangsúlyozni, hogy ez a helyes viselkedés?
– A vízimadarak etetése sok embernek – köztük sok gyereknek – érdekes tapasztalat, élmény a közvetlen találkozás az állatvilággal. De azzal, hogy kenyeret, zsömlét, müzlit és ki tudja, még mit dobálnak be nekik, alapvetően rosszat tesznek az állatoknak és a környezetnek is. A vízimadarak életmódja és túlélési szabályai ugyanis alapvetően mások, mint az etetőket látogató énekesmadaraké.
– Mi a legfontosabb különbség?
– A vízimadár alapvető táplálékai a fű és az egyéb lágyszárú növények, melyek minden parton elegendő mennyiségben megtalálhatók, vagy ha mégsem, hát a madarak fogják magukat, és alkalmasabb partszakaszt keresnek. Ezt a természetes viselkedést kapcsoljuk ki azzal, ha élelmet adunk nekik. A vadon élő állatokat ugyanis nem kell etetni.
– Mit eredményez, ha mégis ezt csináljuk?
– A rendszeres etetés következtében káros – úgy is mondhatjuk: öngyilkos – változás áll be a vízimadarak viselkedésében. Mivel nyáron hozzászoknak a mesterséges táplálékbőséghez, ezért akkor sem vonulnak el, amikor itt volna az ideje. Ha télen jégbe fagyott hattyút, vadkacsát látunk, gondoljunk arra, hogy ez a meleg hónapok alatt általunk biztosított, „jótét” következménye.
– Fiókákra vagy a felnőtt, kifejlett példányokra veszélyesebb-e az etetés?
– A fiókák úgynevezett angyalszárnybetegséget kaphatnak a kenyér- és tésztaféléktől, és ennek következtében röpképtelenné válnak. A felnőtt példányoknál pedig emésztőszervi megbetegedést – elsősorban gyulladást – okoz az ilyen jellegű táplálék. E „falatok” a vízbe jutva növelik annak szervesanyag-terhelését, ami egyenes összefüggésben áll az elmocsarasodással. Ráadásul ezek az élelmiszerek nemcsak a vízbe hullanak, hanem a parton is felhalmozódhatnak, és egy idő után odavonzhatják a patkányokat.
– A vízparton ugyanakkor nemcsak madáretetők és strandolni vágyók, de horgászok is vannak. Elő-előfordul, hogy a vízimadarak lenyelik a horgaikat, vagy belegabalyodnak a zsinórjaikba. Hogyan lehetne elkerülni az ilyen eseteket?
– A vízimadarak normál esetben százötven–kétszáz méternyire tartózkodnának a parttól. Ez a távolság elegendő védelmet nyújtana ahhoz, hogy a mondottak ne történhessenek meg velük. Az élelem azonban közelebb csalogatja őket: húsz–ötven méterre is megközelítik a szárazföldet, vagy közvetlenül a móló, stég közelébe úsznak. Így óhatatlanul bekapnak egy-egy horgot, vagy olyan csúnyán a lábukra tekeredik a damil, hogy szinte amputálja. De erről nem a horgászok tehetnek, hanem azok, akik ételt dobálnak a hattyúknak és a vadkacsáknak, partközelbe csalogatva őket.