Európa védelmében

Az Amerikanológia kritikus elemzés: egy messianisztikus késztetéseitől vezérelt szuperhatalom képe bontakozik ki belőle.

2022. 07. 08. 10:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európában – így Magyarországon is – sok embernek meglehet a maga elképzelése az Amerikai Egyesült Államokról. Hiszen ha megnézünk egy tévésorozatot a Netflixen, vagy vásárolunk egy szuperhős-képregényt az újságosnál, máris szembesülünk a képpel, amelyet az Egyesült Államok önmagáról sugall. Csakhogy az Államok a valóságban egészen más, mint a sorozatokban és a képregényekben. Egy Európában nevelkedett ember elsőre talán nem is érti, miért olyan, amilyen, és miért úgy működik, ahogy. E kérdések megválaszolásában segíthet az Amerikában diplomát szerző, ám európai gyökereitől soha el nem szakadó, konzervatív filozófus, Molnár Tamás (1921–2010) Amerikanológia című munkája.

Az esszé tételmondatként is felfogható, legfontosabb megállapítása így hangzik:

Az Egyesült Államok életvitelének hosszú tanulmányozása után felfedeztem, […] hogy itt egy olyan társadalmi modellről van szó, amely tulajdonképpen egy légmentesen zárt ideológia megtestesülése.

A katolikus szerző a valláshoz kapcsolódó tényezőkre – a puritán bevándorlók XVII–XVIII. századi szellemi hagyatékára – vezeti vissza e modell létrejöttét. A puritanizmus központi tanítása ugyanis úgy hangzik, hogy az eredendő bűn megrontotta az emberi lelket – és a bevándorlók annak idején épp avégett alkották meg a maguk társadalmi és életviteli modelljét, hogy az megvédje lelkeiket a bűnös vágyak ostromától.

Az amerikaiak vallásossága nagyot zuhant fél évszázad alatt, már nem beszélnek a bűnről, sőt gúnyt űznek belőle. Ennek ellenére a szekularizált puritanizmus továbbra is a legfontosabb eleme az amerikai pszichének

– szögezi le Molnár Tamás, majd sorra veszi a már említett ideológia legfontosabb jellemzőit: az állam és az egyház – vagy ahogy ő fogalmaz: a Palota és a Templom – tekintélyének lerombolása, a civil kezdeményezések felértékelése, a vagyonszerzésben és fogyasztásban megnyilvánuló önmegvalósítás, továbbá a nemzeti felfogástól, nemzeti gondolattól való idegenkedés.

Molnár Tamás 1991-ben írta e nagyesszét, így nem lehet szemére vetni, hogy nem látott előre bizonyos fejleményeket. (Hogy csak kettőt említsünk: Kína felemelkedése, a radikális iszlám előretörése.) Annál érdekesebb, hogy egyes előrejelzései valóra váltak az eltelt három évtizedben – például az, hogy Európában növekedni fog az amerikai befolyás.

A szerző röviden azt is megkísérli megválaszolni, hogy az öreg kontinens mit tehet ez ellen. A legfontosabb: ki kell tartania a nemzetek folytonossága mellett.

Nem a XIX. századi nacionalizmushoz való visszatérésről van szó, hanem arról, hogy a nemzeti keretek ne tűnhessenek el a piacok oldószerében

– húzza alá. A következő lépés: növessze minél mélyebbre a gyökereit, vagyis ragaszkodjon a sajátosságaihoz és az értékeihez, máskülönben a területén is létrejön a szuperfogyasztói társadalom, és beköszönt a „jóléti unalom” kora.

Az Amerikanológia tehát egyfelől kritikus elemzés: egy önös érdekeitől vezérelt, a külvilágot alapvetően nem értő vagy félreértő, messianisztikus késztetéseitől vezetve ugyanakkor arrogánssá vált szuperhatalom képe bontakozik ki belőle.

Mindemellett Európa hagyományos keretei – nemzetek, államok – fennmaradása mellett érvelő munka is. Fejtegetései könnyen követhetőek, meglátásai elgondolkodtatóak – elolvasása után az ember talán más szemmel nézi a hollywoodi kasszasikereket, mint előtte.

Forrás: mmakiado.hu

(Molnár Tamás: Amerikanológia – Győzhet-e a planetáris modell? MMA Kiadó, Budapest, 2022, 176 oldal. Ára: 2800 forint.)

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Unsplash)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.