Mindent elárul Srí Lanka jelenlegi állapotáról, hogy az ország elnöke, Gotabaja Radzsapaksza először Szingapúrba menekült, majd e-mailben tájékoztatta egykori kollégáit: lemond államfői tisztségéről. Gotabaja Radzsapaksza a könnyű utat választotta, hiszen nemcsak Srí Lankából, de a felelősségre vonás elől is elmenekült.
A káoszba fulladt, 22 millió lakosú dél-ázsiai államot viszont a gazdasági összeomlás szélén hagyta, miközben neki biztosan nem lesznek anyagi gondjai.
Az egykor szebb napokat látott Srí Lankán a lakosok elsősorban a Radzsapaksza famíliát okolják az elmúlt hónapokban keletkezett gazdasági bajokért.
Gotabaja bátyja, Mahinda a miniszterelnöki székben ült – korábban, 2005–2015 között az államfői tisztséget is betöltötte –, öccse, Bazil pedig a pénzügyi tárcáért felelt az elmúlt egy évben. Egy negyedik fivér és Mahinda fia is részt vett a kormányzásban, azt az érzetet keltve, hogy Srí Lanka sokkal inkább családi vállalkozásként, mintsem komolyan vehető államként működik. A Radzsapakszák azonban szép lassan lemondtak hivatalukról, miután az áprilisban kirobbant tüntetések kezelhetetlenné váltak.
Srí Lankát komoly gazdasági válság sújtja: hosszú sorok állnak a benzinkutak és a boltok előtt, a devizahiány miatt üzemanyag-, élelmiszer- és gyógyszerhiány is van, gyakoriak az áramkimaradások. Az infláció ötven százalék felett száguld, az élelmiszerárak nyolcvan százalékkal emelkedtek egy év alatt.
– Mindennap azért dolgozunk, hogy ételt tehessünk az asztalra. Próbálunk túlélni. Nincs más választásunk – mondja egy pórul járt asszony az al-Dzsazíra hírtelevíziónak. Van, hogy egész nap csak egy csésze teára telik, máskor a szomszédtól kapnak némi alamizsnát.
A napi háromszori étkezés már luxusnak számít. Az ENSZ Világélelmezési Alapja szerint a lakosság 22 százaléka szenved élelmiszerhiányban. Srí Lankán bezártak az iskolák, a munkavállalókat arra kérik, ha tehetik, otthonról dolgozzanak, mindemellett csökkentették a járatsűrűséget a tömegközlekedésben, hogy így spóroljanak az üzemanyagon.
Az emberek napokat várakoznak járműveikben a benzinkutak előtt, gyakran összetűzésbe keveredve a rendet fenntartani kivezényelt hatóságokkal. Hétfőn szükségállapotot rendelt el az ügyvivő miniszterelnök, a közbiztonság és a közrend védelmére, az alapvető szolgáltatások biztosításának fenntartására hivatkozva.