Egy híd mindig szimbolikus. Összeköt két helyet, mondjuk egy folyó két partját, az emberek át tudnak rajta menni, s lesz belőle háború vagy béke. Mint a híd a Drinán, amely háború is és béke is, vagy a mostari Öreg híd, amelyből nagyon hirtelen lett turistacsalogató műemlék, pedig sok háború emlékét hordozza.
Egykoron a horvát fiúk itt bizonyították bátorságukat a szeretett nőnek azzal, hogy levetették magukat a Neretvába, ma már profi toronyugrók állnak fel az újjáépített korlátra, hogy turisták mobiltelefonjainak ezrein maradjon meg a halálugrás lenyomata, amelyet a közelben felépített gyakorlótalapzaton betanultak az évek során.
A térség új hídja is megérdemli a figyelmet. A Peljesac híd épp most készült el, Horvátországot köti össze Horvátországgal. Monumentális építmény, élmény látni, nem is csoda, hogy mindkét végére építettek kilátót, ahol az ámuldozó turisták fotózhatják a fenséges hidat. Ez a híd rendkívül fontos.
Eddig Horvátország távoli vidéke a népszerű Dubrovnik központtal exklávéként élt, azaz nem volt szárazföldi útvonal, amely végig horvát területen vitt volna keresztül.
Egy dubrovniki először kilépett az EU-ból a bosnyák határon Neum városa mellett, majd belépett Bosznia-Hercegovinába, pontosabban annak második tagjába, Hercegovinába, amelyet ugyan jórészt horvátok laknak, de a bosnyákok felügyelnek államigazgatásilag. Nagyjából hat kilométer múlva újra elővette az útlevelét, elhagyta Boszniát (vagyis Hercegovinát), és visszalépett Horvátországba, az Európai Unió területére.
Itt családokról van szó, amelyek Jugoszláviában egy államban éltek, majd miután pokoli időket követően viszonylagosan lecsendesedett a világpolitikai klíma, több állam polgárai, másfajta jogokkal és jövedelmi viszonyokkal küzdenek a mindennapokban. Bosznia-Hercegovina déli része mindig horvát volt, ma is az, de a dubrovniki horvát, a peljesaci horvát és a neumi horvát nagyon más. Pedig egy család ez.