– A pályázatot 2023-ra, Petőfi Sándor születésének kétszáz éves évfordulójára hirdették meg amatőr bábtervezőknek. Milyen feltételeknek kellett megfelelni?
– A kiírás szerint a János vitéz című elbeszélő költeményhez kapcsolódó tárgyanimációt, hétköznapi használati tárgyakból készült bábokat kellett tervezni és elkészíteni. Olyan utaztatható, tehát strapabíró darabokat kellett beküldeni, amelyek múzeumpedagógiai előadás-sorozat keretében szeptembertől járják az országot, és tizenéves gyerekek között népszerűsítik a művet és a bábjátékot. Elgondolkodtam, hogy mi érdekli ezt a korosztályt. A kütyük. Minden, amit nyomkodni lehet. Megtudtam, hogy az egyik bevásárlóközpont raktárában összegyűjtik a kidobott számítástechnikai eszközöket, és onnan bárki mazsolázhat. Megláttam egy vasaló dugvilláját, és rögtön rám nézett Iluska. Az utcánknak van zárt csoportja az interneten, ahová kiírtam, hogy mit keresek. Sorban csöngettek be a szomszédok, és hozták a kütyüket. Kipakoltam magam elé a tárgyakat, néztem a formákat, miből lehet fej, test, kar. A pályázatra legalább három figurát kellett elkészíteni. Jancsi, Iluska és a banya karakterét választottam. Izgalmas volt számomra, hogy Jancsi minőséget, ekképp ruhát is váltson a színen. Kukoricza Jancsi teste mobiltelefon hátoldala, mellkasán két sujtással. Fekete töltő a feje, fülhallgató a karja, két USB vége a lába. A korábbi piros telefontokom immár huszárkabátként borul János vállára. A mobilomnak azóta sincs tokja… Iluska haját sárga sodronyból fontam meg. A banya teste valaha valamilyen tartó lehetett. A pendelye bemeneti csatlakozókból készült, ha megforgatom, akkor mint a ringlispíl szétnyílik, és szoknyává válik.
– Ezek teljesen más bábok, mint amelyeket eddig készített?
– Nem. Óvó néniként a mindennapjaim része, hogy megszemélyesítek tárgyakat. Szeretem a tárgyanimációt, kéznél van, sok fantázia kell hozzá, amellyel a gyerekek bőven rendelkeznek.
A Magyar Bábjátékos Egyesület tömöríti magába az úgynevezett amatőr bábosokat. Java részük pedagógus, óvó néni, tanító néni, akik naponta használják ezt a gyönyörű műfajt.
– Mikor kezdett el előadásokat tartani?
– A főiskolán Kaszner Irénke tanárnőm – aki még a Kemény Henrik-féle nagy generáció oszlopos tagja volt – látott bennem fantáziát. Maga mellé vett, és együtt jártuk az országot. Ő vezetett be a bábos életbe, hogy milyen az, hajnalban kelni, beülni a jéghideg kis Polskiba, ki-bepakolni, cipelni a nehéz paravánokat. Többen úgy gondolják, hogy már nem érdekli a gyerekeket a bábjáték, de ez nem így van. Én látom a tekintetükben a varázslatot. Még ebben a felpörgetett világban is fel lehet kelteni az érdeklődésüket.