Miszlivetz Ferenc 1971 tavaszán diáktüntetést szervezett, este már rendőrautó várt rá, amelynek hátsó ülésén a belügyesek akkurátusan felsorolták, hogy a 17 éves fiatalembernek milyen programjai voltak az elmúlt hetekben. Hol, kivel és miről társalgott, vagy mit énekelt a hármashatár-hegyi kiránduláson.
Mielőtt elengedték volna, tudatták vele a rend őrei, hogy ezentúl minden lépését követni fogják – megfigyelés alatt áll. Miszlivetz életének új korszaka 1984-ben kezdődött, amikor friss irodalommal és mondanivalóval telve hazatért a Sussexi Egyetemről. Épp az európai békemozgalmakról és a társadalmi változásokról szóló előadására készülődött, de a programot váratlanul lemondták a szervezők.
„Minket viszont nagyon érdekel a téma” – jelent meg nála egy fiatal jogászhallgató. Orbán Viktornak hívták.
A nyolcvanas évek második felétől az ország szinte minden egyetemén és főiskoláján működtek már aktív diákcsoportok, több helyen kísérleteztek a szakkollégiumi formával is, de valójában három meghatározó játékos volt a porondon.
Névválasztásuk is beszédes: a Németh László Szakkollégium 1987-ben kezdte meg működését, és látta rendszeresen vendégül a Rajk László és Bibó István nevét viselő kortárs csoportokat.
Lehet, hogy durva egyszerűsítés a nyugati határszélre fogni, de tény: a vidéki szakkollégiumnak köszönhetően maradtak meg azok a magnófelvételek, amelyek a Daliás idők – Ó, azok a ’80-as évek! című kötet alapanyagát adják.
A forrásokból persze rengeteg elkallódott, Tokaji Nagy Erzsébet összeállításában azonban pontosan felidézhető az eseménytörténet és a szakkollégiumi tevékenység 1987 februárjától 1988 augusztusáig (a mai magyar irodalom kurzust például Ambrus Lajos szervezte, a néprajzot Pap Gábor és Molnár V. József, lehetett tanulni romániai magyar irodalmat és szláv kultúrtörténetet, a szociálpolitikai fórumot Hajnal Ágota, a szociálpszichológiait Fűzfa Balázs irányította, voltak önképző-, művészeti és nyelvi körök, néptánc, filmklub és Sebaj klub – utóbbi a bandákba szerveződő 6–12 évesekkel foglalkozott heti rendszerességgel Mayer Rudolf és Merklin Tímea vezetésével).