Közel hét év telt el az egész Európát megrázó és felkavaró párizsi terrortámadások óta. A 137 halálos áldozatot követelő merényletek olyan fordulópontot jelentettek a francia nemzetbiztonsági stratégia tekintetében, mely a mai napig meghatározza a nyugat-európai ország közbiztonsági kérdésekhez való hozzáállását.
A terrortámadásokat követő években a rendőrök, csendőrök és katonák fokozott utcai jelenlétének köszönhetően jelentősen sikerült visszaszorítani a bűncselekmények arányát az országban, azonban az elmúlt évek adatai újra növekedésről tesznek tanúbizonyságot. Az egyik leggyorsabban emelkedő bűnözési rátát éppen Franciaország harmadik legnagyobb városa, a fényes történelmi múltra visszatekintő Lyon produkálja.
Külföldi elkövetők
Lyon Franciaország harmadik legveszélyesebb városa – derül ki a francia belügyminisztérium által 2022 márciusában kiadott jelentésből. A dokumentum szerint ebből a szempontból a főváros, Párizs áll az első helyen, őt követi Marseille, a délfrancia kikötőváros.
A jelentésből az is kiderül, hogy Lyonban növekedik a legintenzívebben a bűncselekmények aránya.
Gérald Darmanin francia belügyminiszter augusztusban arról is beszámolt, hogy az 1,4 millió lakosú városban a bűncselekmények harminckilenc százalékát külföldiek követik el, ez az arány Párizsban negyvennyolc, míg Marseille-ben ötvenöt százalék.
– Természetesen a külföldiek nem eredendően bűnözők, de határozottan problémává vált a külföldi bűnözés – fogalmazott Darmanin.
– Franciaország legnagyobb sérülékenysége a közbiztonságot illetően abból fakad, hogy az ország az egyik legnagyobb európai turistadesztináció – mutatott rá lapunk megkeresésére Szűcs Anita, a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézetének oktatója. Az országra jellemző közrendet megzavaró bűnesetek, melyek ellen a rendőrségnek és a csendőrségnek fel kell lépnie, javarészt ebből fakadnak. Lyonban is erről van szó, hiszen az ország harmadik legnagyobb városa, amely rengeteg turistát vonz évről évre.