A könyvben olvasható négyszázhúsz szöveg 27 évet átfogó terepmunka eredménye.
Ozsda Erika
2022. 09. 16. 9:00
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Magyar Zoltán néprajzkutató, író, folklorista fő kutatási területe a történeti mondák, a magyar néphit és a szentkultusz, a mesemondók elbeszélői repertoárja, a folklórszövegek tudományos rendszerezése.
A Magyar Művészetért díjas szerző legújabb kötetében Tankó Fülöp Gyugyu gyimesi történetmondó és autodidakta művész repertoárját adja közre.
A könyvben olvasható négyszázhúsz szöveg 27 évet átfogó terepmunka eredménye. Magyar Zoltán az utóbbi két évtizedben nyaranta – az erdélyi gyűjtőutak közepette – meglátogatta a népi mesemondót, akinek epikai ismeretanyaga jószerével kiapadhatatlan. Mindig mindenről eszébe jut még valami. Előfordult, hogy három nap alatt félszáz olyan történetet és tucatnyi közmondást mondott el (például: Aki később nősül, később bánja meg), amelyekről korábban nem esett szó.
A gyimesi folklórgyűjtések egyik utolsó adatközlője, az énekes és faragó Tankó Fülöp Gyugyu 1946-ban született szegény gyimesi csángó családba a Gyimesfelsőlokhoz tartozó Farkasokpatakán. Fiatalkorában pásztorkodott, emiatt az iskolai évek rövidre sikeredtek, négy osztályt végzett a Tatros forrásánál lévő iskolában. 17 éves korától napszámba járt. A legénysorba érő Fülöpöt a legendás erdélyi püspök, Márton Áron bérmálta. Az egykor jóképű fiatal, a mindenkivel közvetlen, életvidám férfi soha nem nősült meg.
Tankó Fülöp Gyugyu tagadhatatlanul egyike a Gyimesek legeredetibb népi egyéniségeinek. Külső megjelenése, pödrött bajusza, hatalmas, őszbe forduló szakálla, félmosolya, az általa beszélt gyimesi tájnyelv ízessége, még e vidéken is olykor szokatlan mondatfűzése és szóhasználata mind-mind erre vall
– állítja róla a szerző. Tankó Fülöp Gyugyu egész életében Gyimesben élt gazdálkodóként, onnan szinte ki sem mozdult. Fiatalkorától egészen a nyugdíjas évekig előszeretettel hódolt szenvedélyének, a bonyászásnak. A gyimesi tájszó a szarvasbikák által elhullajtott agancsok megkeresését jelenti. Az ezekből készült faragványain az őt körülvevő természetet jelenítette meg.
Az elbeszélésgyűjtemény bemutatja a farkasokpataki mesemondót, beszámol a szerzővel közösen töltött időről, többek között egy kirándulásról, egy rendhagyó gyűjtési helyzetről, amelynek célja a Székelyföldet Gyimestől elválasztó havasok, a Köpüs-kút és a széphavasi kápolnarom felkeresése volt.
A több száz szöveg nagyrészt nép-, eredet- és helyi monda, de bőven olvashatunk hiedelemtörténeteket, legenda-, hazugság- és állatmeséket, falucsúfoló és igaz történeteket, adomákat, vicceket, szólásmondásokat is. Ezek egy része a gyimesiek esetenként rideg mindennapjairól szól, vagy az e tájon honos népi humort örökíti meg. A Szent László-mondakör ismeretanyaga, valamint a Mátyás királyról szóló történeti mondák is szerves részei a gyűjteménynek.
Tankó Fülöp Gyugyu tudásának meghatározó részét a tájegység élővilágának ismerete adja. Számos olyan növényt említ, amelyekhez élő hiedelem is tapad. Ilyen például a csercse- vagy szívvirág, amely Attila, más változat szerint Álmos vezér süvegéből hullott ki. Átlagot meghaladó tudással rendelkezik az őt körülvevő madárvilágról. Az állatok időjósló szerepét a gyimesiek máig szem előtt tartják, például a vadállatok helyzetváltoztatásából következtetnek a másnapi időre.
A farkasokpataki mesemondó gazdag ismeretekkel rendelkezik – az egyetlen személyes találkozáson túl – a medvékről is.
A másik ragadozóról, a farkasról szintén olvashatunk, hiszen a régmúlt időkben része volt a gyimesi mindennapoknak. Tankó történeteiben a valóság megtapasztalása ötvöződik a képzelettel, a fantáziával és a vándormotívumokkal. 2007 augusztusában mint mesemondó vehette át a Népművészet Mestere címet, majd néhány év múlva a Magyar Művészetért Díjat.
A több évtizedes folklórgyűjtés eredményeképpen a Gyimes népi hiedelemvilágáról és népköltészeti hagyományairól kivételes tudás áll rendelkezésünkre.
Az Orbán Balázs, Kriza János, Kallós Zoltán útját járó Magyar Zoltán élete fő feladatának a szájhagyományozott folklór megörökítését tartja. (Magyar Zoltán: Történetmondás és ökológiai tudás – Egy mesélő ember Farkasokpatakán. Balassi Kiadó–Néprajzi Múzeum, Budapest, 2022, 466 oldal. Ára: 5000 forint)
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Fortepan/Magyar Földrajzi Múzeum)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.