Mindig csodálattal olvastam azoknak az emlékeit, akik gondolkodásukat, világlátásukat döntően meghatározó mestereikről írtak. Némiképp irigyeltem őket, de legalább ennyire csodálkoztam is, mert nekem nem lévén ilyen élményem el se nagyon tudtam képzelni, miként is megy ez.
Nem mintha nem találkoztam volna nagyszerű emberekkel, tanárokkal, akik akár ilyen mestereim lehettek volna, példájuk hatott is rám, de nem új világot mutattak meg nekem, hanem megerősítették a világról bennem élő képet.
Az pedig biztosan tőlük nem függetlenül, de nem általuk épült bennem: sok-sok más, gondolkodásmódot, világképet, ismeretet közvetítő, emberi példát jelentő családtagtól, rokontól, az ő baráti körüktől és olvasmányokból, képekből, zenéből formálódott. Vagyis egy átfogó, szellemi-erkölcsi közeg egésze volt a mesterem.
Pedig jó lett volna, ha akad olyan is, akihez kérdéseimmel személyesen, közvetlenül fordulhatok, jó lett volna olyan valóságos mester, akinek a kezébe adhatom elkészült írásom, hogy aztán szorongó reménykedéssel várjam az ítéletét, akire már munka közben ezzel a várakozással gondolhattam volna.
Alighanem azt mondhatjuk mesterünknek, akinek szemét öntudatlanul is magunkon érezzük írás közben, és azt tekintjük saját mércénknek, hogy kezébe merjük-e adni majd, amit írtunk: kibírja-e az ő tekintetét. Ilyen mester akkor is van, ha nincs, mert létezik olyan mérték, amely megszemélyesíthető.
Ez a rejtelmes képződmény olykor hús-vér alak is lehet, aki él is valahol, csak éppen nem vitt minket közelébe az utunk. Mestereim így lettek Németh László, Cs. Szabó László és Illyés Gyula. Nem mondanám találkozásnak, hogy még láthattam őket (és legalább egy köszönés erejéig beszélhettem velük). Több volt bennem a tiszteletből fakadó gátlás, hogy többet akarhassak tőlük.
Teltek az évek, elmentek mindhárman, elköltöztek olyan mestereim mellé, mint Vörösmarty, Arany, Ady, József Attila, Móricz Zsigmond, Bartók, Egry, Medgyessy és mások. Mindannyian elsők voltak az egyenlők között, de egyikük azzal vált fontosabbá, hogy közelebb volt ahhoz a világhoz, amelyben éltem: így lett számomra az 1902. november 2-án, százhúsz éve született
Illyés Gyula olyan mester, akinek máig magamon érzem szigorú tekintetét, noha soha nem olvasta egyetlen soromat sem (talán jobb is).
Az évkönyvek szerint, tetszett vagy nem tetszett, életem első felét nagyjából a Kádár-korban kellett leélnem, de ebből nem következik, hogy annak a kornak a világában is. A technikailag elkerülhetetlen jelenléten kívül „családidőben”, szűkebb közegemben, ahogy ma szokás mondani, buborékban telt az időm (sokaknak hasonlóképp a sajátjukban).
Az akkori hivatalos világ főként azzal hatott rám, hogy úgy kellett megvédeni magamat benne, hogy közben óhatatlanul a része is voltam. Elviselhető volt, végeredményben szennyezett és oxigénszegény vízben is élnek halak, és amelyik elviseli, az sem lubickol túl vígan.
Utólag azt gondolom, hogy az egyéni és közösségi túlélés egyik titka az volt, hogy valójában sokan nem a Kádár-, hanem valamilyen más korban éltünk. Akkor korántsem sejtettem (tekintve, hogy sokáig nem ismertem az életművét), hogy akár azt is mondhatnám: Illyés-korban éltem, elvégre három évtizeden át kortársa lehettem.