– Egyesek a hidegháború óta fennálló világrend felborítását látják a február óta tartó ukrajnai háborúban. Egyetért ezzel?
– Ezt a kérdést több oldalról is meg lehet közelíteni. Vannak valóban, akik azt mondják, a világ már nem lesz ugyanolyan a háború után, mert az alapjában változtatja meg a nemzetközi rendet. Én másképp látom. Szerintem is szörnyű és tragikus a háború, különösen az oroszoknak és az ukránoknak, de másoknak is az. Változást jelent persze, hogy a finnek és a svédek csatlakozásával bővül a NATO, de egészében véve nem látom az ukrajnai háborút a világrendet megváltoztató olyan tényezőnek, mint amilyen akár az első vagy a második világégés vagy akár csak a világnak a koronavírus-járvánnyal szemben folytatott harca volt.
– Igazat ad Francis Fukuyamának, aki nemrég rehabilitálta harminc évvel ezelőtti nagy tézisét? Stanfordi kollégája úgy véli, mégiscsak győz a liberális demokrácia, ha elszenved is közben visszaeséseket. Pedig úgy tűnik, Moszkva a Szovjetunió bukása óta most először szabta meg a világpolitika menetét, a kínai pártfőtitkár-államelnök pedig éppen ezekben a hetekben erősítette meg uralmát.
– Nézze, rólunk, történészekről azt szokták mondani, hogy jók vagyunk a múlt megjövendölésében, de a jövőében már nem annyira. Nehéz előre megítélni, milyen irányt vesz a világ. Ha a személyes véleményemet kérdezi a liberális demokráciák és a tekintélyelvű rezsimek harcáról, akkor nem nagyon tudom megmondani, hogy belső értelmüket tekintve melyik is a felsőrendűbb rendszer.
Amerikaiként természetesen a mi demokráciánk híve vagyok, elismerem az eredményeit, és bízom a jövőjében, a magas színvonalú termelékenységében, a szabadsághoz való hozzájárulásában. De Fukuyamával ellentétben – akit ugyanakkor kiváló és felkészült tudósnak tartok – nem hiszem, hogy képzeletbeli hegycsúcson ülve kellene megítélnünk más politikai rendszereket. Elképzelhető ugyanis, hogy ha most egy kínai tudóst kérdezne meg, akkor ő a saját rendszerükről nyilatkozna elismerően.
A különböző rendszerek harcából én azt olvasom ki, hogy képviselőik a saját útjukat járva próbálnak fejlődést elérni. Nem látom nyomát annak, hogy ez új hidegháborút vagy ideológiai harcot is jelentene. Inkább egyes térségekben dúló küzdelemről van szó. Nem hiszem, hogy Oroszország megszabná a világpolitika menetét pusztán azáltal, hogy megtámadta szomszédját. Hacsak nagyon szűk értelemben nem, ami egyszerűen azt jelenti: a Nyugatnak reagálnia kellett Ukrajna megtámadására.
Ha ugyanis valami nagyon megváltozott a háború következményeként, akkor az Ukrajna, amely soha nem volt ennyire ukrán, mint az invázió óta. Szerintem Vlagyimir Putyin súlyos hibát követett el a megtámadásukkal, félreértve Ukrajnát, Európát és a Nyugatot egyaránt.