– Mekkora anyagot őriznek Habsburg Ottótól?
– Mintegy négyszáz, alaposan megrakott láda érkezett hozzánk Németországból 2018 őszén, melyek Habsburg Ottó tízezer kötetből álló könyvtárát, több százezer levélből és képeslapból álló levelezését tartalmazták. És néhány érdekes tárgyat is: egy díszes párnát, melyen Ottó szülei – IV. Károly és Zita királyné – térdepeltek, amikor megkoronázták őket.
Egy fényképes dobozból pedig néhány hajtű hullott ki borítékba csomagolva, melyre gondosan fel volt vezetve, hogy Mária Terézia legkisebb lánya, Mária Antónia francia királyné tulajdonát képezték. Őrzünk továbbá mintegy harmincezer fényképet, amelyek a XIX. század végétől dokumentálják a Habsburg-család történetét – tehát 1870-es, 80-as években készült üvegnegatívok is vannak köztük. De nem csak tőle származó anyagokat gondozunk: az Országos Széchenyi Könyvtártól vettük át azt a Bokor Péter és Hanák Gábor által készített dokumentumfilm-sorozatot is, amelyet az 1980-as években rögzítettek, és mintegy 115 órányi beszélgetést tartalmaz Ottóval.
– Mindebből mennyit mutat meg a kutatóknak a nemrégiben digitalizált anyag?
– Egyelőre a teljes gyűjtemény négy-öt százalékát tudtuk ily módon elérhetővé tenni, természetesen a levéltári törvény előírásainak megfelelően. Indulásként a rendszerváltás körüli állapotokba bepillantást engedő, magyar nyelvű levelezést töltöttük fel – és nem csak azért, mert annak idején a Kisgazdapárt részéről felvetődött, hogy Habsburg Ottó legyen a köztársasági elnök.
Sokkal inkább azért döntöttünk így, mert e levelek kortörténeti értékkel bírnak, és mert fontosnak tartjuk, hogy a magyar közönség lássa: névadónk hagyatéka a mi történelmünk lenyomata is. És mert manapság a képek ereje inkább érvényesül, mint a leírt, kinyomtatott szavaké, számos felvétel is elérhetővé vált. Természetesen folytatjuk a nálunk őrzött anyagok digitalizálását és feltöltését – ahogy most látjuk, négy-öt év múlva végzünk e munkával.