A pedofília szó a görög paisz (gyermek) és a philia (szeretet) szavakból tevődik össze, utalva a gyerekek iránti különös szeretettel párosuló szexuális vonzalomra. Elsőként Richard von Krafft-Ebing német szexológus írta le a „kórt”, gyógyítható pszichoszexuális perverzióként határozva meg az 1886-ban megjelent Psychopathia Sexualis című könyvében. Krafft-Ebing szerint szenilitás vagy más mentális hiányosságok okozhatják.
Havelock Ellis 1906 körül a normális férfiszexualitás extrém változataként mutatta be a pedofíliát. Ma már a legtöbb helyen a személyiség devianciájának tekintik, amelyet korai gyerekkori pszichés károsodás okoz. Magyarországon szigorúan elítélik, hiszen a keresztény-konzervatív értelmezés szerint a gyermek szent és sérthetetlen.
Az első brit és amerikai felmérések a gyerekek szexuális bántalmazásáról az 1920-as években készültek. Az analízis az 1950-es évektől mélyült el. Újabb fordulat a XX. század utolsó két évtizedében következett be: ekkor kezdtek a pedofilokra jobban odafigyelni. Az 1990-es évek vizsgálatai már rendkívül ellentmondásos adatokat hoztak felszínre. Kiderült, hogy a főiskolai hallgatók tizenöt-harminc százalékát szexuálisan bántalmazták valamilyen formában gyerekkorában, a hivatalos bűnözési statisztikák viszont ezt nem támasztják alá. Ennek egy oka van: a legtöbb esetet, különösen a családon belül elkövetett bűncselekményeket nem jelentették be.