Noah Lyles nem hazudott. Noha az NBA talán legelismertebb aktív edzője, Gregg Popovich már 2010-ben arról beszélt, hogy győzteseik nem a világ, hanem csak a liga bajnokai, a Golden State Warriors 2022-es bajnoki gyűrűin még mindig a world champions felirat szerepel (a Denver Nuggets 2023-as gyűrűit majd az első hazai meccsükön adják át a kezdődő szezonban, tehát a tavalyiak a legfrissebbek). Az NBA-győztesek ilyen titulusának tényszerűen semmi alapja, ilyesmit a világbajnokságok és az olimpiák győztesei állíthatnak magukról, az NBA-ben pedig csapata válogatja, így nevezik-e magukat. Popovich csapata, a San Antonio Spurs például csak NBA-bajnokoknak nevezi magát, részben talán attól is motiválva, hogy nagy dinasztiájuk három fő sztárjából egy belga–francia (Tony Parker), egy argentin (Manu Ginóbili), az amerikai Tim Duncan pedig a Virgin-szigeteken gyerekeskedett.
A kosárlabda amerikai?
Világbajnoknak nevezni legjobbjaikat régi NBA-s hagyomány, aminek talán akkor volt a legtöbb létjogosultsága, amikor a James Naismith által feltalált kosárlabda még elsősorban amerikai sport volt. 1988-ig az amerikaiak kilenc olimpiai aranyat nyertek, nyolcvannégy győzelemmel és egyetlen, egypontos és vitatott vereséggel az 1972-es döntőben. 1988-ban ismét szovjetek győzték le őket az elődöntőben, négy évvel később viszont az amerikaiak már NBA-s profikat is meghívhattak a tornára. Barcelonában aztán ismét leiskolázta a világot a Dream Team – a legjobb csapat bármilyen sportban, amely valaha pályára lépett, soraiban Michael Jordannel, Larry Birddel és Magic Johnsonnal. 2000-ben még könnyedén domináltak az NBA-sztárok, de a 2002-es világbajnokságon az amerikaiak hazai pályán, Indianapolisban már csak hatodikon lettek. Ekkor kezdett divatba jönni az NBA-ben nemet mondani a válogatottságra. A világversenyek nem, és az érmek is keveset fizetnek NBA-s viszonylatban, senkinek nem éri meg, hogy a nyári pihenés és regenerálódás helyett egy sztár lesérüljön például Puerto Rico agresszív csapata ellen. Erre még rátett egy lapáttal az iraki háború hangulata a 2004-es athéni olimpián, amikor az amerikaiak kiestek az elődöntőben, és a bronzzal kellett beérnie egy alig három veterán sztárt (Allen Iverson, Tim Duncan és Stephon Marbury) felvonultató csapatnak.
Közben az történt, hogy – részben a Dream Team és Michael Jordan népszerűségének köszönhetően – a világ eltanulta a kosárlabdát. Az NBA draftjain egyre jobb és jobb helyen keltek el az idegenlégiósok: első választott volt az újonctoborzón a kínai Yao Ming, az ausztrál Andrew Bogut és az olasz Andrea Bargnani, ráadásul egyikük sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket (tehát még túl is értékelték őket), nem úgy a német Dirk Nowicki, aki az alapszakaszban és a döntőben is nyert a legértékesebb játékosnak járó MVP-díjat és persze bajnoki címet.