Az alkoholfogyasztás Magyarországon a társasági élet meghatározó eleme. Így ünneplünk házasságkötéskor, a születésnapokon vagy a baráti találkozókkor. Tavaly szilveszterkor az Országos Mentőszolgálat közlése szerint 181 embert kellett részegség, illetve alkoholmérgezés miatt kórházba szállítani, köztük 27 kiskorút. A legnagyobb detoxikálóba, a Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézet és Baleseti Központba több mint harminc embert vittek be, egyeseket csak könnyebb mérgezéssel, másokat intenzív ellátásra. Bulihelyszínként hatalmas kínálatból választhatnak a fiatalok, hiszen egyre több vendéglátóhely és romkocsma szolgál ki tinédzsereket is. A tömeg, az alkohol, a hazaút és az esetleges bűncselekmények kockázatossá teszik az év utolsó nagy partiját.
Kutatások szerint a fiatalok egyre később járnak bulizni. Este nyolc óra előtt nagyon kevesen indulnak útnak, többségük jóval éjfél után, többnyire négy és hat óra között ér haza. Nagy divat az „alapozás”, azaz sokan már otthon vagy az utcán isznak, sőt egy részük az árak miatt a szórakozóhelyen nem is fogyaszt alkoholt, inkább viszi magával az italát. A koronavírus nyomán az úgynevezett binge drinking, vagyis az expressz lerészegedés kezdett terjedni. Az illető ilyenkor két óra leforgása alatt nagy mennyiségű alkoholt fogyaszt el, nőknél ez minimum négyegységnyi, férfiaknál minimum ötegységnyi alkohol. Egy egység Magyarországon tíz grammnak felel meg. A vér alkoholkoncentrátuma hirtelen megnő, a máj viszont egy egység alkoholt – egyéntől függően – egy–három óra alatt tud feldolgozni, a fennmaradó mennyiség mindaddig a véráramban kering, amíg lebontásra nem kerül.
A hasonló alkoholizálás a 2010-es évek elején egyfajta egyetemista kihívásként terjedt a fiatalok között, például az olasz egyetemisták harmada vallotta magát rohamivónak, aki egy buli alatt képes ájulásig inni magát.
A nem kívánt terhességek és a teljes filmszakadás okozta más problémák miatt a szokás a következő években megkopott. A pandémia okozta depresszió miatt azonban újra elterjedt, és mai napig divatos, főként a tinédzserek és a fiatal felnőttek között, akik egyébként többnyire nem isznak minden nap. Nemzetközi tanulmányok szerint minden hatodik érintett csak havonta négyszer nyúl a pohárért. Azonban már egyetlen binge drinking epizód is veszélyes: a hasnyálmirigy, a máj és a gyomor akut irritációját, gyulladását idézheti elő, és hatással van a bélflórára is.