Körülbelül száz olyan magyar iskola van Kárpátalján, ahol vannak magyar nyelvű osztályok is, a felükben kétnyelvű a tanítás. A 2017-ben elfogadott oktatási törvény mélypont a kisebbségek életében. A 7. cikkely szerint a kisebbségek csak az alsó négy osztályban tanulhatnak anyanyelvükön, az általános iskola felső tagozatában, illetve a középoktatásban visszaszorul a kisebbségi nyelvek, köztük a magyar használata. Az ukrán tantárgyakon kívül csak néhány tanítható kisebbségi nyelven. A cikkelyt eddig nem alkalmazták, hatályba lépését 2024 szeptemberéig elhalasztották. Bevezetése rendkívül súlyosan érinti a magyarság identitásmegőrző képességét és érvényesülési lehetőségeit. Az ukrán szabályozás visszatérő érve, hogy a magyarok nem tudnak elég jól ukránul, ezért kell ukránosítani a képzést. A jelentős részben falvakban élő kárpátaljai magyarság nyelvtudása valóban sokszor gyenge a társadalmi státus, a határ közelsége, az elmúlt években erősödő Budapest felé fordulás és az iskolai ukránnyelv-oktatás színvonala miatt. Nem szabad elfelejtkezni arról sem, hogy 1991 előtt az iskolákban oroszoktatás folyt.

A ZeneVarázslat Kárpátalján
A beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség 2011-ben hozta létre tehetséggondozási és kutatási, fejlesztési céllal a Genius Jótékonysági Alapítványt. Kárpátalja magyar anyanyelvű iskolásainak, egyetemi és főiskolai hallgatóinak, fiatal kutatóinak különféle tehetséggondozó programok érhetők el, a zeneművészet terén a ZeneVarázslat. A program a klasszikus zene értékeit igyekszik közvetíteni a megálmodó Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas magyar zongoraművész irányítása alatt. Évente mintegy százötven alkalommal találkozhat a közönség Kárpát-medence-szerte a rendezvényekkel. A misszió foglalkozik a zene megszerettetésével, ösztönzi a gyerekek fejlődését és felkarolja a tehetséges zongoristákat. Tavaly novemberben már ötödik alkalommal hirdették meg a ZeneVarázslat Képzést és Hangversenyt Beregszászon, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti tehetség program támogatásával, amely december 22-én gálahangversennyel és az ösztöndíjak átadásával zárult.
Amikor első alkalommal koncerteztem Kárpátalján, megérintett az a nyitottság és szeretet, ahogy az ottani emberek fogadtak. Bár nincsenek kárpátaljai gyökereim, azóta is olyan, mintha hazamennék. Évek óta otthont ad a ZeneVarázslat koncertjeinek, kurzusainak és zenei táborainak, ahol a zene által által lebonthatjuk a határokat
– mondja Várnagy Andrea.