Kezdjük Magyarországgal: ha van ország Nyugaton, amely semmilyen értelemben sem árulta el Ukrajnát, az pont hazánk. Az áruláshoz ugyanis jogi értelemben szövetségesnek kellene lenni, de minimum biztonsági garanciákat kellett volna adni. Ha nem a nemzetközi jogról, hanem az erkölcsről beszélünk, ott meg az az „áruló”, aki ígéreteket tesz egy harcban álló, kétségbeesett országnak, de azokat csak részlegesen váltja be. Magyarország nem szövetségese Ukrajnának, biztonsági garanciákat nem adott, nem is ígért meg minden támogatást, ameddig szükséges. Nem ígért nagy hangon végső győzelmet sem. A magyar tanács a mielőbbi fegyverszünet és béketárgyalás volt, ami egyébként előbb vagy utóbb el fog jönni. Csak sokkal rosszabb helyzetben lesz addigra Ukrajna, mint ha nincs 2014, vagy ha 2014–2022 között, esetleg 2022 tavaszán egyezik ki Oroszországgal.

Az Egyesült Királyság keveset adott Ukrajna megsegítésére
Mások viszont adtak (nem kötelező érvényű) biztonsági garanciákat az 1994-ben aláírt budapesti memorandumban, adtak biztatást, hogy ezt a háborút döntő módon meg lehet nyerni, és adtak ugyan fegyvert, de nem annyit, amennyit tudtak volna adni. A felvizezett biztonsági garanciát 1994-ben az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság (meg persze Oroszország) ajánlotta fel, cserébe azért, hogy Ukrajna lemond a területén maradt nukleáris arzenálról. Az ígéretet pedig a feltétlen segítségről a Biden-adminisztráció és a Boris Johnson-féle brit kormányzat. Ma Biden már azt mondja, hogy addig segítenek, ameddig tudnak, nem addig, amíg arra szükség van.
Johnson Egyesült Királysága pedig a „Putyinnak el kell buknia” szlogen nevében arányaiban keveset tett. A Kiel Intézet adatai szerint a katonai segélyben a britek ugyan a harmadikok, de a német segítség kevesebb mint felét adták, és alig a dupláját annak, amit az utánuk sorakozó Norvégia és Dánia. A 67 milliós Egyesült Királyság alacsonyabb mennyiséget kínált, mint a két bő ötmilliós skandináv ország együttvéve. Az abszolút számokban sem jeleskedő britek pedig GDP-arányosan – ha minden segélyt és a menekültellátás költségeit is beleszámoljuk – kevesebbet tettek Ukrajnáért (0,4 százalék), mint Magyarország (0,5 százalék), és csak kicsivel többet, mint az USA (0,3 százalék).