Egy genetikailag módosított herpeszvíruson alapuló kezelés ígéretesnek tűnik a rákos sejtek elpusztításában. A korai klinikai vizsgálatok eredményei szerint a herpeszvírus ezen változata érdemi eredményeket hozott az előrehaladott rákos megbetegedések kezelésében.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Hogyan segíthet a rák gyógyulásában a genetikailag módosított herpeszvírus?
A kutatók azt találták, hogy az RP2 – a herpes simplex vírus újonnan genetikailag módosított változata – előrehaladott rákos megbetegedésben szenvedő betegek egynegyedénél hatékonynak mutatkozott.
A vizsgálatban részt vevők bőr-, nyelőcső-, valamint fej- és nyakdaganatban szenvedtek, esetükben kimerítették az egyéb kezelési lehetőségeket.
Tanulmányunk azt mutatja, hogy a génmanipulált, rákölő vírus képes egy-két ütést bevinni a daganatoknak. Belülről közvetlenül elpusztítja a rákos sejteket, miközben az immunrendszert is mozgósítja ellenük
– idézte a tanulmány vezetőjét, Kevin Harringtont, a londoni Rákkutató Intézet (The Institute of Cancer Research) professzorát az Euronews.com.
Az intézet közleménye szerint ritkán látni ilyen jó válaszarányt a korai stádiumú klinikai vizsgálatok során, amelyek elsődleges célja a kezelés biztonságosságának tesztelése. Ez különösen akkor fontos, ha olyan előrehaladott állapotú rákos betegeket vonnak be, akiknél a hagyományos kezelések már nem működnek.
– Kezdeti eredményeink azt sugallják, hogy a herpeszvírus genetikailag módosított formája új kezelési lehetőséggé válhat egyes előrehaladott rákos megbetegedésekben szenvedő betegek számára – beleértve azokat is, akik nem reagáltak az immunterápiára – mondta Kevin Harrington, aki kíváncsi arra, hogy látják-e továbbra is az előnyöket, ha egyre több beteget kezelnek.
Mi a módosított herpeszvírus hatékonyságának kulcsa?
Mivel kezdeti eredményekről van szó, nem árt az óvatosság. Ugyancsak az ESMO kongresszuson – igaz, tizenöt évvel ezelőtt – álltak elő azzal az eredménnyel, hogy szintén genetikailag módosított herpeszvírus segítségével lehetőség van a rákos sejtek elpusztítására úgy, hogy közben az egészséges szövet sértetlenül marad.
2007-ben a svájci Luganóban mutatták be az NV1020 elnevezésű vírussal kapcsolatos eredményeket.
Az NV1020 a herpes simplex vírus módosított verziója. Genetikai átszabása annyiban változtatja meg a mikroorganizmust, hogy az csupán a rákos sejtekben sokszorozódik, megsemmisítve azokat, míg a normális sejteket békén hagyja.
Axel Mescheder, a kutatócsoport vezetője – akit a Hvg.hu idézett akkor – egy előrehaladott stádiumú rákos beteg esetét írta le, akinél a daganat tíz átétet képzett a mája körül és négyet a tüdejében.
Mikor alkalmazza az orvostudomány a módosított herpeszvírussal való kezelést?
A vírus négyhetes alkalmazását kétciklusú kemoterápia követte, hat hónappal a kezelés után a szűrővizsgálat azt mutatta, hogy a máj daganatai szinte teljesen eltűntek.
Az állatkísérletek után elvégzett humántesztek is bebizonyították, hogy a NV1020 hatékonyan öli meg a máj- és vastagbélrák sejtjeit, megakadályozva így annak elburjánzását.
A genetikailag módosított vírusról a következő egy-két évben még jelentek meg híradások, de azóta nem hallani arról, hogy bevezették volna a klinikumba.
Az elképzelés, hogy rákos betegeket élő vírussal fecskendezzenek be, bizarrnak tűnhet, ám a kutatók úgy vélik, hogy a vírusok – amelyek a sejtölés szakértői – egy nap a rákot gyógyító arzenált gazdagítják majd.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.