A tudósok szerint az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentése valószínűleg nem elég, a szén-dioxid-leválasztás kulcsfontosságú lesz a globális felmelegedés korlátozásában, a klímaváltozás megfékezésében. A szén-dioxidot a légkörből kivonó rendszerek azonban eddig viszonylag alacsony léptékűek voltak, és csak korlátozott sikereket értek el.
John Auckland brit üzletember azt tervezi, hogy 2026-ra létrehoz egy hatalmas hínárszigetet, ami elegendő szén-dioxidot von ki a levegőből, érezhető módon mérsékelve az éghajlatváltozás hatásait.
Az 55 ezer négyzetkilométeresre tervezett sziget hatalmasnak tűnik, de hatalmasnak kell lennie ahhoz, hogy csökkentse azt az ötven gigatonna szén-dioxidot, amelyet évente a légkörbe pumpál az emberiség. Egy gigatonna egymilliárd tonna: a megafarm célja, hogy évente ennyi szén-dioxidot kössön meg. Nehezen hihető, hogy erre képes lesz ez a sziget.
Hínárfarmokkal a klímaváltozás ellen
Jelenleg a Karib-térségben és Mexikóban tesztelik a technológiát, amit Victor Smetacek tengerbiológus ötletei ihlettek. A szakembert régóta foglalkoztatja a hínártermesztés lehetősége a hatalmas forgó óceáni áramlatokban. – Az áramlatok mindenféle dolgot összegyűjtenek. A legismertebb példák természetesen a szubtrópusokon kialakuló műanyagszemétből álló szigetek.
Ahogy ezek az óriási örvények csapdába ejtik a lebegő műanyagot, és hatalmas hulladékszigeteket hoznak létre, ugyanúgy növények is foroghatnának hatalmas növényfarmot alkotva.
Megfelelő körülmények esetén a barnamoszat csak a farmon belül fejlődne. Ha egy növény onnan mégis kikerül, egyszerűen elpusztul vagy nem fejlődik tovább – érvelt a BBC-nek a professzor, aki szerint ez a megoldás nem fenyegeti a turizmust. (Tömérdek barnamoszat évtizedek óta súlyos csapást jelent a Karib-térség idegenforgalmára. A partra mosódó biomassza rothadása ugyanis orrfacsaró bűzt áraszt. Az ötletgazdák biztosak abban, hogy ez nem történik meg az ő hínárjukkal.)