Csordultig telt hétfő délután az MTA nagyterme, így a szomszédos helyiséget is meg kellett nyitni az érdeklődők előtt. Fiatalok, középkorúak és örökifjú idősek érkeztek az akadémiai székházba azért, hogy megtudják, Karikó Katalin szerint mi a célja a kutatásnak. Melyik a fontosabb: a tudományos problémák megértése vagy a tudományos előmenetel? Hogyan definiáljuk a sikert?
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Messzire jutott a kisújszállási nádfedeles szülőházból Karikó Katalin, aki korán megtanulta, hogy semmit sem adnak ingyen, de aki akar, általában célba ér. Általános iskolásként néhányuk levelet írt a világhírű stresszkutatónak, Selye Jánosnak Kanadába, illetve az Egyesült Államokban élő Szent-Györgyi Albertnek. Azért éppen nekik, mert nem tudtak angolul – ezt a nyelvet nem csak Kisújszálláson nem tanították akkoriban –, de feltételezték, hogy a két világhírű tudós nem felejtette el az anyanyelvét. Selye János válaszolt.
A Fiatal Kutatók Akadémiája meghívására Egy biológus gondolatai a kutatásról című előadásában Karikó Katalin arra is kitért, hogy azért ment az ELTE helyett Szegedre egyetemre, mert a Tisza-parti városban akkor nyílt meg a Szegedi Biológiai Központ, s úgy érezte, ott a helye. Bekopogtatott, hogy ő is szeretne ott dolgozni, örömmel fogadták, majd elküldték a szarvasi halkutató intézetbe vízibolhákat gyűjteni.
Életre szóló tanulság volt az 1977-ben nekiszegezett kérdés: egy munkatársa arról kérdezte, mi a véleménye a Voyager űrszondákról. Abban a pillanatban fogalma sem volt arról, hogy mik azok, pedig egy igazi kutatónak ismernie kell más tudományok eredményeit, történéseit.
Több évtizedes pályafutása alatt megtapasztalta, hogy a kutatók zömének hozzáállása megváltozik az idők folyamán. Eleinte kizárólag a kutatásra, a tudományra koncentrálnak, majd ahogy jönnek az eredmények, egyre több idő megy el a pályázatok írására, a kutatócsoport megalapítására, növelésére, az előléptetéssel járó tevékenységekre. Mintha már nem a tudomány művelése lenne a cél, hanem csupán eszköz. – A külvilág szemében most sikeres kutató vagyok, de amikor valóban sikeres voltam, amikor jöttek az eredmények, azt mások nem látták sikernek – utalt arra, hogy minden viszonylagos.
A kutatónők esetében általában felmerül, hogyan egyeztethető össze a család és a kutatás. – Megfelelő házastársat kell választani! Olyat, aki megérti, hogy egy nőnek is lehetnek álmai – mondta nevetve Karikó Katalin. Az Egyesült Államokban csak magukra számíthattak. Meghökkentő élmény volt, hogy a laborjában nem voltak ablakok, ellenben csótányok futkároztak mindenütt. Nem erre számított.
Érdekes párhuzamot vont a lánya sportpályafutása és a saját munkája között. Zsuzsa kétszeres olimpiai és többszörös világbajnok evezős. Ahogy egy evezős sem látja a célt, csak sejti a jó irányt, hiszen háttal ülve húzza a lapátokat, egy kutató is csak remélheti, hogy a kísérletei eredményt hoznak.
Karikó Katalint egyébként nem az elismerések mozgatták, hiszen közel ötven éven keresztül nem honorálták díjakkal a munkásságát. Ha a díjakért élt volna, akkor korábban át kellett volna nyergelnie más pályára. Az is kiderült, hogy négyszer küldték el az állásából, de nem tört meg.
Stresszes időszakokban bővelkedett a pályája, de megtanulta, az a fontos, hogy ő mit tud tenni. Amin nem változtathat, arra felesleges az időt fecsérelni.
Sokszor megtapasztalta, hogy a komfortzónát időnként el kell hagyni, mert az elkényelmesedésből nem lesz felfedezés. Álmodni kell, célokat kitűzni és hinni magunkban. – Ha nem hiszel magadban, el se kezd ezt a pályát – üzeni a világszerte ünnepelt kutató, aki szerint ha az ember látja a fejlődést, erőt ad neki. Kellenek a pozitív élmények, de ha nincsenek, akkor tényleg váltani kell. A biokémikus azt tapasztalja, hogy minél kevesebbet tud valaki, annál biztosabb a tudásában. Önmagán pedig azt látja, hogy minél többet olvas, annál világosabb, hogy mennyi mindent nem ismer.
Ami ötven éven át elkerülte, az most szinte mindennapos élmény. Egyik legutóbbi elismerésként a Harvard Egyetem fogadta díszdoktorrá. Az első díszdoktori címet 1753-ban Benjamin Franklin kapta. De szerepel a névsorban – többek között – Albert Einsten (1935), Winston Churchill (1942), Leonard Bernstein (1967), Stephen W. Hawking (1990), Vaclav Havel (1995) , Arthur Miller (1997), Meryl Streep (2010).
A Harvard Egyetem díszdoktorai között Karikó Katalin az egyetlen magyar.
Borítókép: Karikó Katalin fiatal kutatók között az MTA-n (Fotó: Teknős Miklós)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.