Sárgul, szárad a tujája? Mutatjuk a megoldást!

Ez a hét gyakori ok állhat a háttérben.

Forrás: Mindmegette2025. 04. 03. 14:07
Forrás: Pexels.com
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tuja az egyik legnépszerűbb örökzöld növény a kertekben, de sokan nem is sejtik, mennyi veszély leselkedik rá. Ha nem figyelünk oda, akár búcsút is mondhatunk a növényünknek! A Mindmegette összegyűjtötte milyen okok vezethetnek a tuják pusztulásához.

A tuja életébe is kerülhet

Ha hosszú életű, szép tujákat szeretnénk, akkor rendszeresen ellenőriznünk kell az állapotukat. Ha későn vesszük észre, hogy baj van, akkor az akár a növény életébe is kerülhet, mivel a kezdődő problémákat könnyebb megállítani, mint az előrehaladottat.

1. Lehet, hogy csak szomjas? 

Mivel a tuja örökzöld, ezért szereti a nedves, csapadékos környezett, illetve a magas páratartalmat. Emiatt, ha nem jut elegendő folyadékhoz, akkor a tuja gyorsan elkezdhet sárgulni, száradni. Ilyenkor egy alapos öntözés segíthet a növényen. Azonban a száradás más problémákra is visszavezethető.

2. Betegség is lehet a háttérben

A pikkelylevél-barnulás a legsűrűbben előforduló betegség, ami leginkább a nyugati és az óriás tuját fertőzi meg. Könnyű felismerni, mivel tavasszal alakul ki, és az alsó fiatal hatások kezdenek el barnulni, majd onnan terjed felfelé. Ha ezt a problémát tapasztaljuk, akkor nincs más választásunk: szükség lesz a permetszerre, és egy alapos metszésre. Figyeljünk rá, hogy minden érintett levél le legyen vágva, hogy a betegség ne terjedhessen tovább.

3. Kezeljük a sérüléseket

A másik betegség, ami veszélyes a tujára a kabatinás hajtás- és ágpusztulás, ami kora tavasszal mutatja az első tüneteit. Rossz hír, hogy ha ez bekerül a kertünkbe, akkor akár más növényekre is átterjedhet, ezért fontos, hogy időben észrevegyük és tegyünk ellene. Tünete a tuja fiatal hajtáscsúcsainak elsárgulása, elszáradása és a fás részeken megjelenő besüppedő foltok. Mivel ez a betegség a sebzéseken keresztül fertőzi meg a növényt, ezért fontos a sebeket minden esetben megfelelően lekezelni. A kezelés itt is metszéssel kezdődik, a levágott, beteg részeket semmisítsük meg. A betegséget megelőzni úgy lehet, ha magnéziummal, kalciummal és műtrágyával erősítjük a növényt.

A teljes cikket a Mindmegette.hu portálon olvashatják el.

Bortókép: Illusztráció (Fotó: Pexels.com)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.