A „Hagyomány és evolúció” értékkettősét a kétezres évek derekán a magyarországi vendéglátás minőségelvű megújítását célul kitűző Magyar Gasztronómiai Egyesület tűzte zászlajára. Az egyesület alapítói és szellemi vezetői, Molnár B. Tamás és Bittera Dóra e megközelítésmódra fűzte fel megannyi eszmefuttatását, nem nehéz kihámozni azt a jobb- és baloldali értelmiségiek által egyaránt szignált Kulináris Chartából s persze nem utolsó sorban az sem véletlen, hogy így keresztelték el precedens nélküli, többfordulós szakácsversenyüket is.
E gondolat jegyében fogant ételköltemények a magyarországi vendéglátás csúcsteljesítményei, ezeket mutatjuk meg legszívesebben a hazánkba messze földről érkező ínyenceknek is. Az Alexandra kalauz, a Gault Millau kalauz, valamint a Dining Guide egyaránt igen magasra pontozta azokat az éttermeket, melyeknek az említett értékkettős ad programot és tartalmat. Örömteli, hogy a legtöbb csúcsétterem kínálatában megjelennek e gondolkodásmód ihlette alkotások, de talán egyik talán sehol nem annyira hangsúlyosan, mint az immár harmadszor is az év éttermének választott Stand esetében.
Mindemellett figyelemre méltó, hogy az említett étteremkalauzok, ha nem is kellő számban, de azon helyek közül is többet magasra értékelték, melyek a hagyományt korszerűsítés nélkül ápolják, mint az épp zárva tartó bándi Udvarházat, az érsekcsanádi Rév csárdát, de ott van a számon tartott, kiemelt éttermek között a szegedi „Jobb, mint otthon” is.
Igen, dicséretes a hagyományos ízharmóniákat megőrző újítás és a szezonalitás, de helye van a nap alatt annak is, ha azonos technológiával, korrekt alapanyagokból stabil minőséget nyújtva kínálnak valahol több évtizeden keresztül autentikus magyar ételeket.
A magyar csárdák között van egy ilyen vonulat is, ennek egyik képviselője hosszú ideje a non stop nyitva tartású Kígyósi csárda a Dunaföldvárt Kecskeméttel összekötő 52-es út mellett. Nem sok ilyen hely működik már, két kezemen meg tudom számlálni azokat az egységeket, ahová éjjel háromkor is be lehet térni egy jól elkészített pörköltre vagy túrós csuszára.
A falon festmények, a belső párkányokon patinás használati tárgyak, régi vasaló, szódásüvegek. A két terem találkozásánál hordón kukoricacsövek, paprikafüzér. Az asztalon mélyzöld-fehér virágos terítő, chilidaráló, egyszerűbb só- és borslisztszóró. Népies széktámlák, téglaszínű csempepadló, lambériás mennyezet. Gyermekeknek barátságos játszósarok. Hangulatos teraszt működtetnek tömör fából ácsolt rusztikus asztalokkal és padokkal. Sajnos rádió szól, ami sokat levon az élményből.
Az elmúlt fél évszázadban kialakult fősodratú konyhát visznek, mind a kompozíciókat, mind az ízeket és technológiákat tekintve, az átlagnál egyértelműen igényesebb kivitelezésben. A konyhafőnök Varga Károly mesterszakács, akinek nemzetközi versenyeken elért szép számú eredményeit az étlap is rögzíti, ezek közé tartozik az olimpiai aranyakon, Venesz-díjon és más gasztronómiai elismeréseken túl a 2002-ben elnyert „Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztje” is. A séf ételdíszítéssel foglalkozó könyve megtekinthető a vendéglőben.