Nem is bagatell! Séfbisztró Kecskemét szívében

A Bagatell a séfbisztrók nem túl népes csoportját gazdagítja.

Borbély Zsolt Attila
2022. 02. 25. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kecskemét szeretni való város, személyes kötődésemhez hozzátesz az is, hogy több ízben hallottam a városháza tornyának harangjátékát, amint a „Kecskemét is kiállítja nyalka verbunkját” kezdetű katonadalt csilingeli. A „Tavaszi hadjárat 2” című katartikus gyűjteményen szereplő nóta apám kedvencei közé tartozott, de az egész család mindmáig rajong érte. Érthető, hogy mindig örvendtem, ha Kecskeméten kellett éttermet tesztelni, amire az elmúlt másfél évtizedben sokszor volt példa. Megfordultam a város két tucat éttermében, személyes kedvencem a Bagatell és a Spaletta. Előbbinek ötször, utóbbinak négyszer élvezhettem a vendégszeretetét.

A Bagatell a séfbisztrók nem túl népes csoportját gazdagítja. Pedig milyen jó konstrukció ez: nincs feszültség a profitorientált tulajdonos és az önmegvalósításra törekvő séf között, a tulajdonos a nevét adja a munkájához és a maga bőrét viszi a vásárra. S ez érződik is. Akad persze nem egy pozitív példa (lásd Feke Zoltán Petrusát, a Dudás testvérek „Anyukám mondta” nevű éttermét, vagy Ádám Csaba sajnos tavaly bezárt, de gasztrotörténelmet író Olimpiáját), viszont a modell messze nem általános. S ne tagadjuk, arra is van példa, hogy a tulajdonos és a séf egyet akar, egy irányba húzza a szekeret, aminek legszebb illusztrációja talán a balatonszemesi Kistücsök.

Fotó: A szerző felvétele

A Bagatellt két séf, Kecskeméti Krisztián és Kovács Sándor hívták életre a kétezres évek első évtizedének végén Kecskemét szívében, s az azóta eltelt idő azt látszik igazolni, hogy két dudás is megférhet egy csárdában.

A falon berámázott fotók az étterem életéből és jól sikerült, látványos fogásokról. Élő virág, só- és borsdaráló a fehér abrosszal megterített asztalon. Egyik falon polc, rajta fűszeres olajok és ecetek. A kétszárnyú beltér egyik végében fekete tábla a napi ajánlattal. Az egyik falat a két séf-tulajdonos, által elnyert oklevelek fedik. Fogyasztható könnyűzene szól, megfelelő hangerővel. Ügyes térkialakítás, laminált padló, barna terítők, szolid, otthonos, feszengésmentes elegancia uralja a helyet.

Fotó: A szerző felvétele

A honlapon és a Facebook-oldalon megnyerő sorok: 

A szakácsok személyesen vásárolják az alapanyagot, így mindig friss és aktuális, szezonnak vagy napszaknak megfelelő ételeket készíthetnek.

Azt is megtudhatjuk, hogy szeretnének „a magyar konyha modernizálásában, frissítésében, megújításában és a meglévő értékeink megőrzésében részt venni, maradandót alkotni”.

Az ars poeticának megfelelően a konyha a magyar gasztronómia hagyományaira épít, a zömmel bevált ízharmóniákat az átlagnál igényesebben interpretálja úgy, hogy ötvözi a modern technológiákat a hagyományosakkal. Kínálnak többek között szarvasgulyást dödöllével, Ebly-búza rizottót cukkinivel, vargányával, grillezett Manouri sajttal, lazacot csilis királyrákkal, pirított zöldségekkel, wasabi-velouté-val, almás kókuszrollt madártejjel, eperhabbal.

Fotó: A szerző felvétele

A 30 tételes borlap zömét a vezető magyar pincészetek boraiból válogatták össze. A borok elsöprő többségét adják decire is. A jobbacska nagyipari sörök mellett tartanak két minőségi magyar kézműves tételt is a Horizont főzdétől. A tömények többsége átlag feletti szintet képvisel. Maran kávét kínálnak. A nagyipari multiüdítők mellett tartanak házi bioszörpöket is.

Az árak értékarányosak. Előételek 2500 és 2700, levesek 1500 és 1700, főételek 3300 és 7700 forint között kaphatók. Desszertek egységesen 1400 forintba kerülnek. Kínálnak igényes kétfogásos ebédet 2200 forintért, továbbá halasat is 3300-ért.

A kiszolgálás kiváló: kedves, udvarias, motivált, szakszerű.

A Bagatell étterem minden látogatásunk alkalmával átlag feletti szintet nyújtott, elégedetten is távoztunk, ugyanakkor egy-két kisebb hiba valahogy mindig becsúszott. Legutóbb tavaly ősszel jártunk náluk. A kakukkfüves málnaleves selymes volt, kicsattanó, friss, természetes málnaíz uralta. A „libamáj, gyömbér, alma” elnevezésű kompozíciót szépen tálalták, a máj sósabbra sikeredett az optimálisnál, állagra sem volt tökéletes, az alma nyerses. A fogás összességében élvezhető, de nem teljesen meggyőző az összhatás, jobbra számítottunk. A zöldcitromos panna cotta viszont íz, állag és esztétika szempontjából egyaránt remek zárást biztosított.

A menetrendszerűen befutó apróbb bakikkal együtt a Bagatell megmarad a kedvenceim között, ahová két-háromévente visszatérek.

Annyi biztos, amit a Bagatell nyújt, az nem is bagatell…

Elérhetőségek:

Bagatell étterem

Kecskemét, Lestár tér 1.

Telefonszám: +36 76 402 553 

Honlap: http://www.bagatelletterem.hu

E-mail-cím: [email protected]

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.