A kilencvenes évek táján az étteremválasztásban komoly, objektív, tervszerű tesztelés alapján összeállított étteremkalauzok híján a baráti tippek voltak a leghasznosabbak. Ma, amikor a világhálón megannyi blog foglalkozik vendéglők értékelésével, több gasztro-kalauz is megjelenik, orientálódhatunk a Facebookon, a Google Mapsen, a Tripadvisoron olvasható értékelések alapján, azt hihetnénk, hogy a baráti jótanácsok immár mellékesek. Nos, ebben a formában ez nem fedi a valóságot. Vannak kisvendéglők, bisztrók, éttermek, melyeknek híre nagy eséllyel nem jutna el hozzánk, ha valaki fel nem hívná rá a figyelmünk.
Mint tette ezt Léder Zoltán egy alkalommal, midőn a kultikus magyar alapanyagról, a pacalról beszélgettünk, javasolva, hogy menjünk el együtt a dunapataji Tanya bisztróba. De mielőtt rátérnék a pataji élményünk részletezésére, hadd szóljak két szót az ötletadóról.
A Borbaráti magazin 7x7-es kóstolósorozatának köszönhetően ismerkedtünk meg a barátai, ismerősei által Köpcösnek becézett borásszal. A kóstoló belépőjegye mellé ajándékba kapott, a részvevőket hét szempont szerint csoportosító és bemutató kötet így ír arról a hetes csapatról, ahová Köpcöst is sorolták a szervezők: "Rejtőzködők. Egyesek szemében ők testesítik meg az igazán szabadok csoportját, a többség azonban nem tud - háttérbe szorulásuk miatt - nem is tudhat róluk és boraikról. (...) Ha (...) a jó értelemben vett profizmust vagy az önmagán túlmutató útkeresést nem várnánk el e csoportba sorolt birtokoktól, ide vehetnénk a kis családi szabadidőkertek megannyi tulajdonosát, hiszen ők is örömből vincellérkednek, s ők is minimális felületen érintkeznek a piaccal. A rejtőzködők alkotják e könyvben a borászok legszemélyesebb, legintimebb csoportját." Érdemes felidézni, kik voltak a 2008-as "rejtőzködők": Debreczeni Kálmán, Drozdik József, Kaló Imre, Köpcös pince (Léder Zoltán), Szarka Dénes, Szecskő Tamás, Szentesi József.
E sorok megfogalmazása után másfél évtizeddel a csapatból ketten is (Kaló Imre és Szentesi József) megkapták már a „Borászok borásza” titulust, Szarka Dénes egyik borát a számomra az éttermi élmények csúcsát jelentő Clarisse-ban kóstoltam a minap, mely az egyetlen olyan étterem, ahol két Michelin csillagos magyar séf (Mészáros Ádám) vezeti a konyhát. Ők lassan a main streamhez tartoznak, de legalábbis a téma iránt érdeklődők ismerik a nevüket. Szecskő Tamásról és Debreczeni Kálmánról nem sokat hallottunk az utóbbi években. Léder Zoltán továbbra is „örömből vincellérkedik”, ami mellett készít magának és barátainak mindenféle ínyencséget: meggyes csokit, lekvárt, ketchupot, kolozsvári és angol szalonnát, füstölt kacsamellet és sertésszüzet, tokaji borban pácolt, alacsony hőmérsékleten kíméletesen kezelt libamájat. Emellett könnyen kapható olyan kulináris kalandozásra is, ahol nem ő az ötletadó, mint dunapataji célpontunk esetében.
A Tanya bisztró beltere hangulatos, sok régi patinás használati tárgy ad népies romantikát a helynek a sparhelttől a parazsas vasalókon, petróleumlámpákon, régi mérlegen, varrógépen át a különféle konyhai edényekig. A csárdaszerű épület előtt kerekeskút. A zenét jobban is meg lehetne válogatni, a rapes pop cseppet sem illik a helyhez.
Kínálnak hagyományos leveseket (babgulyást, májgaluskalevest, bográcsgulyást) pörkölteket, kalapos hagymásbabot, csülköt pékné módra, frissen sülteket a rántott velőtől a roston sülteken át a különféle töltött-rántott szeletekig, s végül hagyományos desszerteket, palacsintákat, réteseket, madártejet. Az árak többnyire zavarba ejtően kedvezőek.
Itallap nincs, az italválaszték jócskán bővíthető lenne, nagyipari üdítőket és söröket kínálnak. A borok és tömények között akad néhány jobbacska, helyinek mondható tétel, mint például a kiskőrösi Szentpéteri pincészet Néró roséja, mely megjelenése óta a műfaj egyik legjobbja.
A bisztró mellett ínyencbolt is működik, de sajnos 14 órakor bezár, így erről csak annyit tudok mondani, amit a honlapról tudhatunk, tételesen, hogy a helyi termékekre összpontosít. A nem kóstolt rántott borjúláb mellett még egy ok, hogy visszatérjünk ide.
Hamar meg tudtunk egyezni a mosolygós, kedves felszolgáló hölggyel, hogy a pörköltekből fél adagot kapjunk, így kóstoltunk pacalból, birkából és zúzából készültet is, kissé már oxidálódott hegyes erőssel, korrekt kovászos uborkával és ropogós héjú, friss ipari kenyérrel kísérve.
Ettünk továbbá messze nem meggyőző medvehagymakrémlevest, amihez füstölt sajtos minifánkot ígér az étlap. Hogy a fánk még nem készült el, az csak a leves felszolgálásának pillanatában derült ki. Ráadásul a lében több volt a sűrítőanyag (főként krumpli), mint a medvehagyma. Nem is fogyott el, aminek okát jeleztem a felszolgálónak. Csak azért nem morgolódtam azon, hogy a számlára felkerült a tétel, mert annyira kedvezőek az árviszonyok, hogy egy fogás ide vagy oda nem sokat számított.
A szottyadt bundájú, menzaszintű sertésszűz mellé meglepően jól sikerült mézes gyöngyhagymás sült céklát adtak.
A jól elkészített tökös-mákos réteshez a szintetikus íztől nem mentes (szerencsére kis mennyiségű) meggymártás nem sokat adott hozzá, inkább mellőztem volna. A Gerbeaud (diós, ízes, csokiöntetes) palacsinta korrekt volt, élvezetes.
A pörköltek jellemzését hagytam a végére, mert alapelvem, hogy elsősorban a jót nézzük. Márpedig itt kitűnő, szemre is megnyerő pörkölteket készítenek. (Egy teljes adag ára 1590 és 2190 forint között mozog.) A szaft és a hús állaga, az ízesítés egyaránt kiváló volt mindhárom esetben. Ráadásul a marhapofával készült pacal újdonságként hatott, ettem már marhalábszárasat, császárszalonnával, csülökkel, körömmel gazdagítottat (hogy a klasszikus, velős, gombás változatokról ne szóljak), de pofásat még nem. Az asztalon Kotányi só-, bors- és chilidaráló, utóbbival még erősítettünk kicsit a remek pörkölteken.
A Tanya bisztrónak vannak számottevő erényei, kevés odafigyeléssel a hely sokkal jobbá tehető lenne.
Jelen formájában is kiváló pörköltöző.
Elérhetőségek:
Tanya bisztró
Dunapataj, Hartai út 37
Telefonszám: +36 20 3521335,
Honlap: https://tanyabisztro.hu
E-mail-cím: [email protected]
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezMi kerül az asztalra?
Újra nyakunkon a december. Hideg is van, néha hó is van, szeretünk jobban bebújni a melegre, ami remek alkalmakat kínál egy-egy izgalmasabb étkezéshez, borkóstoláshoz is.
Márton napi liba-brunch a Spago étteremlánc első európai egységében
Nem csekély büszkeség lehet minden magyarnak, hogy a nemzetközi lánc első európai étterme Budapesten nyitott.
Több, mint félévszázados sikertörténet: a lajosmizsei Öreg Tanyacsárda
Belső-Magyarország egyik leghíresebb, legtöbb szakmai elismerést begyűjtött csárdája az Öreg Tanyacsárda, mely fennállásának negyedévszázados évfordulójára 1998-ban egy illusztrált szakácskönyvet is kiadtak.
Kitekintő – egy kis Piemont
Olaszország északnyugati része a Savoyai Királyság része volt a XIX. századi Risorgimentóig.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Itt vannak az új otthonfelújítási támogatás részletei
TÁVKAPCS / Havas büszkén comingoutolt – bár ne tette volna!
Csak hét kérdés, a többségen mégis kifog a következő teszt
Beruházási dömping jön Magyarországon 2025-től: ezek a legfontosabb a projektek
"Fel sem fogjuk" - könnyek közt jelentette be Tóth Vera
Üzemanyag: bejelentették az új árakat – ennyiért lehet tankolni keddtől
Túl messzire ment az Európai Parlament, Georgia leveszi a napirendről az EU-csatlakozást
Tíz góllal legyőztük Észak-Macedóniát, jöhet a középdöntő!
Botrányba fulladt az egyik legnagyobb hazai rapper koncertje Budapesten + videó
A szalámitolvaj Bakács Tibor a Partizánban kimutatta a foga fehérjét
Szájer váratlan lépése hatalmas vihart kavart a baloldalon
Elhunyt Magyarország volt miniszterelnökének felesége
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezMi kerül az asztalra?
Újra nyakunkon a december. Hideg is van, néha hó is van, szeretünk jobban bebújni a melegre, ami remek alkalmakat kínál egy-egy izgalmasabb étkezéshez, borkóstoláshoz is.
Márton napi liba-brunch a Spago étteremlánc első európai egységében
Nem csekély büszkeség lehet minden magyarnak, hogy a nemzetközi lánc első európai étterme Budapesten nyitott.
Több, mint félévszázados sikertörténet: a lajosmizsei Öreg Tanyacsárda
Belső-Magyarország egyik leghíresebb, legtöbb szakmai elismerést begyűjtött csárdája az Öreg Tanyacsárda, mely fennállásának negyedévszázados évfordulójára 1998-ban egy illusztrált szakácskönyvet is kiadtak.
Kitekintő – egy kis Piemont
Olaszország északnyugati része a Savoyai Királyság része volt a XIX. századi Risorgimentóig.