A kétezres évek elején kétéves gyorstalpalók, különböző egyetemeken akkreditált, amolyan „félfelsőfokú” képzések keretén belül majdani jogi asszisztenseket és logisztikusokat okítva szembesültem azzal, hogy az irodalmi hivatkozások már nem „működnek”, többnyire visszhang és reakció nélkül maradnak. A többség még a Rejtő-poénokat sem „vette”. Időközben felnőtt egy egész generáció, melynek tagjai közül még kevesebben vesznek könyvet a kezükbe.
Az egyetemes kultúrából többnyire játékfilmeken és YouTube-videókon keresztül jut csak el némi információ hozzájuk. Tisztelet persze a kivételnek. Még néhány évtized és az egyetemes kultúrtörténet klasszikusainak ismerete szubkulturális jelenség lesz. Maradnak viszont megfilmesített történetek mint a közös kulturális nyelv alkotóelemei.
A görög kultúrából vélhetően nem Platón és Arisztotelész ugrik majd be elsőre az embereknek, hanem a hellén mitológia filmre vitt történetei. Az Odüsszeia például minden bizonnyal benne marad a merítésben.
Egy szó, mint száz, jó nevet választott a Nyugati pályaudvarral átlósan szemben, a Szent István körút és a Bajcsy Zsilinszky út sarkán egy hete nyitott étterem, ahová a minap spontán tértünk be, hívogató cégtáblája, meg persze a görög ételek iránti vonzalmunk által vezérelve. A Rub and Roll BBQ és a Forni di Napoli volt betervezve aznapra egy Tóth kocsmás nosztalgiasörözés mellett, de végül kicsit változott a program.
A nápolyipizza-stílus említett etalonéttermében kezdtük az esti gasztroturnénkat.
Tetszett a beltér, jó a pizza – Damu Lászlónak a pizza-világbajnokságon szerzett oklevele ott díszlik a falon –, kedves a kiszolgálás.
Ha nemcsak az itallapon, hanem a valóságban is kapható lenne minőségi kézműves sör a kiváló, autentikus, eredetvédett alapanyagokból készülő pizza mellé, az sokat dobna az összélményen.