Az Élelmiszerkönyv és a kukorica
„A sör malátából, valamint pótanyagokból vízzel cefrézett, komlóval ízesített, sörélesztővel erjesztett, szén-dioxidban dús, általában alkoholtartalmú ital.” – írja az Élelmiszerkönyv. A maláta olyan gabonából készül (árpa, búza, rozs, zab), amit áztattak, csírátlanítottak és forró levegővel aszalták vagy pörkölték.
Ebből nyerik ki a cefrézés alatt a cukrokat, ami az erjesztéshez és a szén-dioxid-képződéshez szükséges. Az Élelmiszerkönyv azonban megengedi, hogy más, úgynevezett pótanyagokból is kinyerhessék a cefrézéskor a cukrot. „A sörlé szárazanyag-tartalmának legfeljebb 30 százaléka származhat pótanyagból, amelyek: sörárpa, csírátlanított kukoricaőrlemény, rizs, egyéb szénhidráttartalmú termékek.”
Mivel a rizs és kukorica vagy kukoricadara jóval olcsóbb, mint maláta, aminek a gyártása idő- és energiaigényes, értelemszerűen jóval olcsóbb az ilyen sörök gyártási költsége, ám ez legtöbbször a minőség rovására is megy.
Persze azt is hozzá kell tennünk, hogy
önmagában az a tény, hogy egy sör nem tartalmaz kukoricát, még nem garancia arra, hogy attól jelentősen javul a minősége.
Az alapanyagok mellett a szárazanyagtartalom, az erjesztés-kondicionálás időtartama, a pasztőrözés és a szűrés stb. is meghatározó minőségi tényező. A nagyüzemek sokáig azt hangoztatták, hogy a magyar fogyasztók nagy hányada szereti a kukorica adta édeskés ízt, és ezért teszik bele a termékekbe, de a kisüzemi sörök előretörésével és a sörkultúra fejlődésével eljutottunk oda, hogy mindhárom nagy hazai gyár termékpalettáján a névadó prémiumsörökből (Borsodi Mester, Dreher Gold, Soproni 1895) eltűnt a kukorica. Lehet, hogy mégse szereti a magyar ember annyira?
Kukoricás sörök a nagyvilágban
Régi igazság, hogy az alkoholra vágyó ember még a lábtörlőből is képes pálinkát főzni. A sörbe is minden olyan alapanyagot beletettek a régi időkben, amiből cukor volt kinyerhető a cefrébe. Európába a kukorica csak a XVI. század közepe után jutott el Amerikából, így a bevezetőben említett 1516-os Reinheitsgebot még nem nagyon rendelkezhetett róla, vagyis nem a bajor minőségőrzők bölcs belátása miatt nem szerepel az amúgy tisztán marketingként használt „német tisztasági törvényben”.
A tisztasági törvény egyébként sem minőségi fogalom. Németországban a sör jövedéki törvényéről rendelkező „Biersteuergesetz” szabja meg sokkal szigorúbb keretek között a sörgyártás alapanyagait. De térjünk vissza a témánkhoz.
Ahogy a Távol-Keleten a rizs, Afrikában a cirok, úgy az amerikai kontinensen a kukorica az egyik fő alapanyaga – az árpa mellett – a sörnek. Közép- és Dél-Amerikában sok helyen népi ital a nyállal erjesztett kukoricából készített könnyű alkoholos chicha. Ez nem hasonlít a sörre, hanem sűrű, zavaros és enyhén alkoholos, amit áldozati italként is használtak. Az USA-ban és Mexikóban találjuk meg az európai sörökhöz hasonlatos kukoricaalapú, világossárga könnyű söröket.
Milyen íze van a kukoricás sörnek?
Az amerikai kontinensen a lágerekbe akár 40 százalék kukoricát is tehetnek a gyártók. A lágyabb komlózás és az alacsony szárazanyag-tartalom és alkoholfok adja ezeknek a világos söröknek az édeskés, könnyű, semmitmondó (értsd: „lóhúgy-”) ízét, amire egy jó cseh vagy német pilzenit kedvelő sörbarát csak lenézően legyint.
A történelmi ok, ahogy ezek a sörök közkedveltekké váltak az USA-ban az, hogy a alkoholtilalom idején a három százalék alkoholtartalom alatti söröket még lehetett árulni és gyártani.
Előtte akár 7-8 százalékos vastag, barna vagy borostyánszín úgynevezett pre-prohibiciós lágerek voltak kaphatók, amelyek az 1919 és 1933 közötti időszakban eltűntek. Felnőtt egy generáció, amelynek tagjai csak a gyenge, semmitmondó söröket itták, és egészen az 1970-es évekig elmaradtak a komolyabb, értékesebb, európai és brit stílusú, ízesebb sörök.
Kivéve a Heineken, amely az alkoholtilalom eltörlése idejére már egy hajórakomány sörrel érkezett az Újvilágba a kiéhezett, sörre vágyó tömegekhez, és ezzel a remek időzítéssel meg is alapozta a márka és a gyár hírnevét és üzleti sikerét. Az igazi áttörés az úgynevezett craftsörforradalom volt, amikor újra megjelentek a tartalmas, magasabb alkoholtartalmú, különleges sörök.
Van jó kukoricasör?
A kukoricasörök megfelelő eljárással és anyaghasználattal élményt is tudnak nyújtani. Megkóstoltunk négyféle kukoricasört. Alapként a mexikói Corona Extrát választottuk, ami a maga csaknem évi 29 millió hektoliteres eladásával a 9. legnépszerűbb sör a világon (a teljes magyar sörtermelés ennek a mennyiségnek kevesebb, mint a negyede, kb. 6,5 millió hektoliter). Mellé két magyar kisüzemi sört próbáltunk ki, a First Brewing Mexicano és a Rizmajer Cortez nevű kukoricasöreit.
Ha megnézzük az összetevőket, a Corona már felbontás előtt sem túl biztató: víz, árpamaláta, rizs vagy kukorica (!), antioxidáns (E300 – ez az aszkorbinsav), stabilizátor (E405 – ez egy sűrítőanyag).
Tükrös sárgás világos szín, gyorsan foszló, fehér hab. Az ízéről sokat nem lehet elmondani, egy édeskés, vizes ital, a zárásnál egy kevés keserűvel. Ahhoz képest, hogy pils típusú sörnek van kikiáltva, messze nem olyan keserű, mint egy tisztességes pilzeni, de egy átlagos lágertől is elmarad. Amolyan se íze, se bűze sör, amivel a csípős mexikói ételt leöblíthetjük, a nagy melegben hidratálhatunk, vagy kicsit hígíthatjuk a só-tequila-citrom szeánsz után a kortyot.
A First mexikói söre már komolyabb darab a Rizmajer Cortezhez hasonlóan 13,5 Balling és 5,5 százalék alkoholtartamú. Édeskés, almás illatokkal, kicsit angolos bitterszerű ízekkel operál. A hab, talán a belerakott zabpehely okán, a leginkább tartós a három közül. Melegedve az almás illat és a kukoricás édesség veszi át a prímet, és elég egysíkúan zár.