A sokadik aranygeneráció elhozhatja a Szent Grált az angoloknak

Ötvenöt éve várják az angol szurkolók, hogy a futball hazatérjen. De az 1966-ban megszerzett világbajnoki cím óta nemhogy trófeára, döntős szereplésre is csak áhítozhattak a szigetországiak, hiába váltották egymást spílerek a nemzeti csapatban, a siker nem jött össze, legalábbis eddig nem. Vasárnap este minden megváltozhat, a sokadik aranygenerációnak kikiáltott csapat tagjai rátehetik a kezüket „a Szent Grálra”, azaz az Európa-bajnoki trófeára.

2021. 07. 10. 10:01
angol
epa09330541 Players of England celebrate after winning the UEFA EURO 2020 semi final between England and Denmark in London, Britain, 07 July 2021. EPA/Carl Recine / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.) Fotó: Carl Recine / POOL
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

David James, Gary Neville, John Terry, Sol Campbell, Ashley Cole, David Beckham, Frank Lampard, Steven Gerrard, Paul Scholes, Michael Owen, Wayne Rooney. A legyőzhetetlen Arsenal, az Abramovich és Mourinho kezei alatt élre repített Chelsea, az Isztambulban csodát tett Liverpool és a Ferguson-féle világverő Manchester United kulcsemberei. Egyenként mind klasszisok voltak a maguk posztján, de együtt, angol mezben sosem tudtak nagyot alkotni, több nekifutásra sem.

A fent említett csapat állt ki a portugálok elleni negyeddöntőre a 2004-es Európa-bajnokságon. Nagy reményekkel, de végül 2-2-es döntetlent követően elbukták a büntetőpárbajt, mint oly sokszor azóta. Így volt a 2006-os világbajnokságon is, ahol ismét a legjobb nyolc között véreztek el, megint tizenegyesekkel, újra a portugálok ellen – talán emlékeznek erre a mérkőzésre, Cristiano Ronaldo ekkor „állíttatta ki” manchesteri csapattársát, Wayne Rooneyt egy kacsintás kíséretében, majd a büntetőpárbajban ő lőtte tovább Portugáliát, újabb tört döfve az angol szívekbe. A kétezres évek mélypontját azonban nem Ronaldo „árulása” jelentette, hanem a 2008-as Eb, vagyis az, hogy ki sem jutottak oda.

Rooney és Ronaldo esete:

Ezt követően a nyolcaddöntő (2010-es vb), a negyeddöntő (2012-es Eb), a csoportkör (2014-es vb) és a nyolcaddöntő (2016-os Eb) jelentette a végállomást, míg végül eljutottunk Gareth Southgate 2016-os őszi kinevezéséig, aki felpezsdítette a szigetországi futballéletet azzal, hogy 22 év után újra egy világesemény elődöntőjébe vezette a válogatottat. Azt ugyan elbukták (hosszabbítás után a horvátok ellen) és a bronzmérkőzést is (2-0-ra győzött Belgium), de elindult egy folyamat, amelynek kicsúcsosodásaként a 2021-es Európa-bajnokságon döntőbe jutott az együttes, és vasárnap este akár a kontinens királyának is megkoronázhatják a háromoroszlánosokat.

A XXI. század második évtizedében az angol klubfutball is ínséges időszakot élt át a nemzetközi porondon: a Chelsea 2012-es győzelme és a Liverpool 2018-as veresége közötti időszakban a szigetországiak nem jutottak be a Bajnokok Ligája döntőjébe. 2019-től viszont dominálnak Európában: az elmúlt három idényből kétszer angol házidöntőt rendeztek a kupasorozatban. Éppen ez utóbbi, a 2021-es Chelsea–Manchester City finálé résztvevői adják a jelenlegi angol válogatott magját, és az is sokatmondó, hogy a Premier League sztárklubjai közül több is egyre inkább a hazai játékosokra épít.

A BL-győztes londoniak egy (Mount), a manchesteriek (Walker, Stones és Sterling) három futballistája szerepelt Gareth Southgate kezdő tizenegyében a dánok elleni elődöntőben , míg az angol bajnokság ezüstérmese, az MU két futballistával képviseltette magát (Maguire és Shaw), de Kalvin Phillips (Leeds) és Declan Rice (West Ham) kivételével mindannyian hagyományosan topcsapatnak tekintett alakulatból jöttek. Az evertonos Jordan Pickford a viadal első öt mérkőzését lehozta kapott gól nélkül, Bukayo Saka (Arsenal) fiatal kora ellenére jól bírta eddig a terhelést, ahogy a csapatkapitány Harry Kane (Tottenham Hotspur) is, bár tőle természetesen elvárás volt, hogy a hátán cipelje az együttest.

A jövő reménységei: Bukayo Saka, Jadon Sancho, Ben Chilwell, Reece James és Marcus Rashford
Fotó: MTI/AP/Rui Vieira

A merítésre nem lehet panasza Southgate-nek: a Liverpool csapatkapitánya, Jordan Henderson csak csereként jut szóhoz, ahogy Pep Guardiola kedvence, Phil Foden (Manchester City) is, és a fiatal csillagok közül Marcus Rashford és Jadon Sancho (mindkettő Manchester United) epizódszereplő volt eddig a tornán.

Ha az eddigi menetelés a vasárnapi döntőben keserű véget érne, az angoloknak még bőven lesz lehetőségük a javításra, hiszen tele van náluk a spájz tehetséges fiatalokkal: Saka (19 éves), Foden (21), Sancho (21), Reece James (21), az Eb-t sérülés miatt kihagyó Trent Alexander-Arnold (22), Rice (22), Rashford (23), Ben Chilwell (24) és Grealish (25).

Persze az angol szurkolók szemében a vereség nem jöhet számításba; már így is túl hosszú ideje vártak arra, hogy a futball hazatérjen.

Európa-bajnokság, döntő:

Olaszország–Anglia vasárnap 21.00

Kövesse az Európa-bajnokságot ITT!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.