Negyvenöt éve nem látott izgalmak, Olaszország az Európa-bajnok!

Az olaszok jöttek, láttak és győztek – így lehet röviden összefoglalni azt, hogy a déliek vasárnap este bevették Wembley-t, elrontva ezzel az angol futballünnepet. Luke Shaw korai góljára Leonardo Bonucci tudott válaszolni, a rendes játékidő leteltével így 1-1 volt az állás, végül tizenegyesekkel a vendégek diadalmaskodtak, és megszerezték történetük második Európa-bajnoki címét. Az angolok neve mellett továbbra is nulla Eb-győzelem szerepel, így szerte Angliában a vigadalom helyett búslakodás vette kezdetét, hiszen az 55 éve tartó sikertelen időszaknak a hazai szentélyben sem sikerült véget vetni.

2021. 07. 11. 23:56
Olaszország
Leonardo Bonucci (C) celebrates with Italy's defender Giorgio Chiellini Fotó: Paul ELLIS/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötvenöt évig várakoztak az angolok arra, hogy válogatottjuk egyáltalán döntőbe kerüljön valamely jeles tornán, a kupákról nem is beszélve, ugyanis az 1966-os világbajnokság óta legfeljebb portörlés okán kellett kinyitni a szigetországiak trófeavitrinjét. Így múlt szerdán már azáltal is megesett Londonban egy kisebb csoda, hogy a háromoroszlánosok Dánia legyőzésével kiharcolták helyüket az Európa-bajnokság fináléjában.

Természetesen, a sikerre éhes szurkolóknak ezzel még jobban megjött az étvágyuk, és senki sem akart lemaradni a mindent eldöntő estéről: a találkozó előtt órákkal több tízezer rajongó özönlötte el a Wembley környékét, akiknek csupán a töredéke rendelkezett belépőjeggyel az eseményre. Ez azonban a többieket sem akadályozta meg abban, hogy összecsapjanak a rendfenntartókkal, és a zárt kapukon keresztül megpróbáljanak bejutni a stadionba. Egyikük sem járt sikerrel, de ezzel már a találkozó végeredményétől függetlenül biztosra mentek, hogy emlékezetes estében legyen részük.

Az olaszok, ehhez képest, „mindössze” ötvenhárom év óta nem nyertek Európa-bajnokságot, ráadásul azóta kétszer, legutóbb 2006-ban világbajnoki címet is ünnepeltek, így lelkesen vágtak neki a vasárnapi estének, de illedelmes vendég módjára nem okoztak botrányt az angol fővárosban.

Kezdőcsapatok:

Olaszország: G. Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson – Barella, Jorginho, Verratti – Chiesa, Immobile, L. Insigne. Szövetségi kapitány: Roberto Mancini

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Rice, Mount, K. Phillips, Shaw – Kane, Sterling. Szövetségi kapitány: Gareth Southgate

A labdarúgóik is tartották magukat ehhez az elvhez, és már a találkozó második percében utat engedtek a hazaiaknak a kapujuk felé. Az olaszok szögletrúgása után Luke Shaw indította az angolok támadását, majd végigrobogott a pályán, hogy egy góllal be is fejezhesse azt. Kieran Trippier ívelte be a labdát Shaw elé, aki kapásból a jobb alsóba vágta a játékszert, első találatát szerezve a nemzeti csapatban – zengett a Wembley! Trippier beállításával nagyot húzott Gareth Southgate szövetségi kapitány: a jobbhátvéd a döntőt megelőző két mérkőzésen csupán csereként kapott lehetőséget az angoloknál, de a döntőben előbb a gólpasszal, majd további remek beadásokkal bizonyította, hogy helye volt a kezdőcsapatban.

Luke Shaw első gólját szerezte a válogatottban
Fotó: Andy Rain/AFP

Már csak azért is, mert a vezetés megszerzése után is sorjáztak a veszélyes beadások az olasz kapu elé a jobb oldalról, de a vendégek a kezdeti sokk után már összeszedettebben védekeztek. A támadások terén viszont nem jeleskedtek Roberto Mancini játékosai: a 35. percben veszélyeztettek először, Federico Chiesa távoli bombája csupán centiméterekkel zúgott el a hazaiak kapuja mellett. Ezt követően egyre többet rohamoztak az olaszok, de az első játékrészben csak egy kaput eltaláló lövést tudtak felmutatni.

A fordulás után visszahúzódott, csupán az előnye megtartására törekedett az angol válogatott, így több térhez jutottak az olaszok: az 51. percben a tizenhatos előteréből Lorenzo Insigne tűzött rá egy szabadrúgást, de a próbálkozása elkerülte Jordan Pickford kapuját. Röviddel később Chiesa ziccerénél bravúrral védett az angol hálóőr.

A társai passzivitása azonban őt is bajba sodorta. A 67. percben Domenico Berardi szögletét követően zavar támadt a házigazda kapuja előtt. Marco Verratti fejesénél még menteni tudott Pickford, azonban Leonardo Bonucci közeli lövésénél már ő sem tudta megakadályozni az olasz egyenlítést.

Leonardo Bonucci (középen) az egyenlítő gólt ünnepli Giorgio Chiellinivel
Fotó: Paul Ellis/AFP

A déliek sebtiben próbálták eldönteni a trófea sorsát, azonban helyzeteknél többre a nem futotta nekik a folytatásban. A rendes játékidő leteltével 1-1-et mutatott az eredményjelző, így a két elődöntőt (olasz–spanyol, angol–dán) követően hosszabbításba torkollott a finálé is, majd büntetőpárbajba, hiszen az extra harminc perc alatt sem született gól. 1976 után döntöttek ismét így az Eb-trófea sorsáról.

Az idegek mindkét oldalon dolgoztak: olasz részről Belotti és Jorginho hibázott, az angoloknál Southgate fiatal játékosaira bízta a nehezét, amire alaposan ráfázott, mert Rashford, Sancho és Saka is kihagyta a maga tizenegyesét. Ezzel Olaszország – 1968 után – története során másodszor lett Európa-bajnok.

Az angoloknak pedig ismét csak a szívfájdalom jutott, tovább folytatódik az 55 éve tartó várakozásuk, hogy a futball hazatérjen.

Európa-bajnokság, döntő:

Olaszország–Anglia 1-1 (0-1, 1-1, 1-1, 1-1) – tizenegyesekkel 3-2

Gólszerző: Bonucci (67.), illetve Shaw (2.)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.