Szakmai konferenciát rendezett Felcsúton a Magyar Labdarúgó-szövetség, a téma a fiatal játékosok felnőtt labdarúgásba való integrálása volt. A terem zsúfolásig megtelt magyar és külföldről érkezett szakemberekkel, megtudni, hogy miként kerülhetne minél, a jelenleginél feltétlenül több fiatal magyar labdarúgó az NB I közelébe. Barczi Róbert sportigazgató felvázolta a helyzetet, amelyben minden erőfeszítés ellenére folyamatosan csökken az élvonalban pályára lépő magyar fiatalok száma, tett külföldi kitekintést is, majd rátért arra az új ösztönzőrendszerre, amelyet az MLSZ a nyártól vezet be az elnökség döntése alapján.
– A terv alapján egyfajta keretrendszert tudunk adni a kluboknak, de innentől minden a gyakorlati munkán múlik, hogy a klubok mennyire fogadják meg az ajánlásokat – mondta erről Barczi Róbert. – Az az új ösztönzőrendszert a nyártól bevezetjük, hiszen nem jó irányba halad a fiatalok szerepeltetése, úgyhogy a kezdő lépést nekünk kell megtennünk. Az elmúlt időszak tapasztalatai azt mutatják, a realitás az, hogy egy fiatal húsz-huszonkét mérkőzést játszik az idényben, s az, aki megkapja a lehetőséget, jó eséllyel a következőben is a csapatban marad. Nem teljesíthetetlen az sem, hogy a klubok átlagban négy-öt magyarral a csapatban játsszák le a mérkőzéseiket, így háromszázhuszonötmillió forintos összeghez is juthatnak.
Barczi Róbert elmondta, nem tragédia, ha a lehetőséggel nem él mind a tizenkét csapat, hiszen van, amelyik együttes nemzetközi kupaszereplésre készül – az viszont nonszensz, hogy a tizenkét élvonalbeli klubból kilenc-tíz ne tartsa be a vonatkozó ajánlásokat, javaslatokat. Az új modell lényege a pontrendszer. Ha egy huszonegy év alatti játékos végigjátszik egy bajnokit a hétvégi fordulóban, azért kilencszáz kreditet írnak jóvá az egyesület számára.
Borítókép: Vancsa Zalán az egyik legnagyobb magyar tehetség (Fotó: Nemzeti Sport-archív)