– Tényleg kispapnak szánták a szülei?
– A rövid vagy a hosszú verzióra kíváncsi?
– A teljesre.
– Apám hadiárva volt az első világháborúban, az édesapját lelőtték. Az egyik harcostárca hazajött Dunapatajra, és ő lett az én nagyapám. Imádott engem és én imádtam őt. Hetvenhat éves korában halt meg, életében nem mosott fogat, mégis csak kettő hiányzott neki.
Az is azért, mert elhajlított a fogával egy Horthy-ötpengőst, a foga megrepedt, és elment a kovácshoz, hogy húzza ki. Az elsőre a mellette lévő fogát húzta ki…
Belevaló srácot akart faragni a faterból, aki úri fiúnak indult, Pesten a hitelbankban dolgozott altisztként. Hogy kiszúrjon vele, elküldte bognárinasnak, és ez volt apám nagy szerencséje, mert tizenegyes születésű volt, az a korosztály meg odaveszett a Don-kanyarban. Bognárként egy katonai műhelyt vezetett itthon, amikor a fronton már lőttek. Előtte ugye bankár volt, és el volt rendezve, hogy a családban lesz egy hegedűművész, és volt egy óhaj, hogy kispap legyek. A háború után ebből nem lett semmi. Semmiből nem lett semmi.
– Hogyan teltek a háború utáni évek?
– Amikor apám leszerelt, azonnal B-listázták, kirúgták a bankból. Volt segédmunkás, széntróger, vízóra-leolvasó. Nekem olyan iskolába kellett mennem, hogy hamar pénzt tudjak keresni. Istennek hála, bekerültem a csepeli hatos számú gépipari technikumba, az erőgépgyártó tagozatra. Ez gyakorlatilag az egész életemet meghatározta. Munkahelyként bemázliztam a motorkerékpárgyárat, ahol az első fizetésem 970 forint volt, száz forinttal több, mint az apámé, aki akkor már irodista volt a vízműveknél.
– Kispap ugye nem lett, de hogyan lett kardvívó?
– Úgy, hogy egyszer elmentem moziba, ami röhejes, de igaz. Szóval megnéztem a Korzikai testvéreket, nem az újabbat, hanem még a negyvenes évekbeli változatot, amiben ölnek, gyilkolnak és végig vívnak rendes karddal. Úgy jöttem ki a filmről, hogy vívni akarok, másnap el is mentem Csepelen az ócskáshoz, és vettem egy párbajkardot, amiről kiderült, hogy nem olyan kell nekem. Mit ad isten, amikor én ezt a filmet láttam, azon a nyáron az újpesti vívószakosztály toborzót tartott. Egy hónapig jártam oda, és a végén ötünknek mondták azt, hogy jelentkezzünk felvételre. Közben jött egy törvény, hogy mindenkinek a saját iskolájában kell sportolnia, így 1951 őszén a Csepel ifjúsági csapatában kötöttem ki. Manapság lerabolnak, mire bejutsz egy vívóterembe, nekem akkor egy fillérembe sem került. Adtak gatyát, pólót, kardot, sisakot, cipőt, mindent. Etettek-itattak.
A háború utáni leírhatatlan szegénységben aranyéletünk volt azzal, hogy az edzések előtt felvihettünk a szemközti tejcsarnokból egy egész kanna, hatvan liter tejet és egy egész zsák, mintegy 140 darab kiflit. Mennyei manna volt, ma is érzem az ízét a számban.
Ezenkívül hetente egyszer tizenkét vívó kondivacsorára volt hivatalos a Csepeli Sporttelep éttermébe, olyan pacalt és pörköltet azóta sem ettem. Sztálin elvtárs halálának a napján különösen nagyot zabáltunk.
– Mi történt?
– Gyásznapot hirdettek, minden be volt zárva, és csak két erzsébeti csibész, Szöszi haverom meg én gondoltuk úgy, hogy gyász, nem gyász, mi lemegyünk edzésre. Épp kajanap volt, és Janika, az intéző adta a vacsorajegyeket. Mind a tizenkettőt, azzal, hogy csak ne hagyjuk kárba veszni! Hát nem hagytuk. Leültünk a sötét teremben, gyertyával világítottak nekünk, és bezabáltuk mind a tizenkét adagot, persze csak a húsokat.
Ha csak rágondolok, Sztálin elvtárs halála napján azóta is könny szökik a szemembe.
– 1956-ban válogatott vívóként a tatai edzőtáborban volt a melbourne-i olimpiára készülő sportolókkal, amikor Pesten kitört a forradalom. Hogyan értesültek a hírekről?
– Huszonnegyedikén reggel a birkózók riasztották az egész tábort. A televíziónak még híre-hamva sem volt, rádiót huszonharmadikán este már nem hallgattunk, a normál telefonok nem működtek. Gurics György szülei a Déli pályaudvarnál laktak, és Gyurka a vasútállomás szolgálati telefonján beszélt velük. Ők mesélték a szörnyű híreket, hogy egy vasúti kocsi áll keresztben előttük szétlőve, hogy forradalom van, hogy szovjet tankok ostromolják Budapestet. Bay Béla, a vívók kapitánya a reggeli után elmondta, hogy fogalma sincs, mi történik Budapesten, de másnak sincs, csak egyvalami biztos: olimpia lesz, és nekünk kötelességünk folytatni a munkát. Velős beszéd volt, mindenki megértette. Este, sőt egész éjjel pokrócba burkolózva ültünk a nagy épület tetején, lestük, hogy felcsapnak-e a lángok a távolban. Nem sokat láttunk.
– Melbourne-ben Kárpáti Rudolf egyéniben és a kardvívócsapat is aranyérmet szerzett, ön még csak 19 éves volt.
– Szóba sem jöhetett, hogy kimenjek az olimpiára, még ifjúsági versenyző voltam. Akkoriban a később olimpiai bajnok Pézsa Tiborral lehettem egy szinten. Ötvenhétben vele és Enyedi Siegfrieddel együtt hármunkat neveztek a bukaresti nemzetközi felnőtt bajnokságra, aminek nagy presztízse volt, mert a román vívás piszok erősnek számított. Mit ad isten, én nyertem Pézsa előtt. Ezzel feljöttem a sorban Mendelényi Tamás és Horváth Zoltán mellé, akik az 1960-as római olimpián bajnok kardcsapatnak már tagjai voltak.