Háborús veszteség, utódai lenullázták Garri Kaszparovot

Garri Kaszparov sokat ártott a renoméjának azzal, hogy idén is részt vett a Saint Louis-i sakkfesztivál záróeseményén, az úgynevezett Fischer random sakk szabályai szerint játszott, háromnapos Bajnokok erőpróbája elnevezésű viadalon. Az 59 éves exvilágbajnok a kilencfordulós viadalon csupán fél pontot szerezve tök utolsó lett. Gyenge teljesítményét a felkészülés hiányával indokolja, mondván, az ukrajnai háború leköti minden figyelmét, energiáját.

2022. 09. 18. 10:22
Garri Kaszparov
Garri Kaszparov Forrás: Lennart Ootes
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Garri Kaszparov, a sakkozás tizenharmadik világbajnoka 1985–2000 között uralkodott. Elődjét, Anatolij Karpovot emlékezetes, ötmeccses csatában győzte le végleg, majd ugyancsak az egyik honfitársa, Vlagyimir Kramnyik fosztotta meg a címétől. Ezt követően is ő vezette a világranglistát, a legjobb sakkozóként tisztelték, mígnem 2005-ben váratlanul bejelentette a visszavonulását, döntését azzal indokolva, hogy a politikának és az írásnak szeretné szentelni az életét.

Kaszparov persze a sakkozással sem szakított. Ő egyengette egy időben Magnus Carlsen pályafutását, s olykor egy-egy versenyen is felbukkan. A Saint Louis-i sakkfesztiválón például rendszeres vendég, tavaly elismerésre méltó teljesítménnyel ötödik lett a Bajnokok erőpróbája elnevezésű viadalon, amelyet a Fischer random sakk, avagy a Sakk 960 szabályai szerint játszanak. (Az alapsori figurák helyzetét sorolják, az elnevezésben a 960 arra utal, hogy összesen 960 féle alapállás létezik.) Sőt a bakui születésű zseni még jobban is szerepelhetett volna, ha időzavarban nem rontja el több kecsegtető állását.

Idén is vállalta a kihívást a világ legjobb nagymestereivel szemben. Bárcsak ne tette volna. A helyi idő szerint szombat este véget ért, kilencfordulós versenyben csupán fél pontot szerzett, azt is az utolsó fordulóban, amikor a honfitársa, Pjotr Szvidler megkönyörült rajta, s a különben is meglehetősen ingerszegény parti végén belement a lépésismétlésbe.

Az igazsághoz tartozik, hogy Kaszparov több játszmában is ígéretesen állt, de – jellemzően időzavarban – rendre hibázott. A saját bőrén tapasztalhatta meg, hiába volt egykor a legjobb, sőt ma is joggal tisztelik minden idők egyik legjobbjaként, a történelemnek nincs vége, az idő nem áll meg, újabb és újabb kiváló fiatal sakkozók bukkannak. Ugyanez a sors vár a jelenlegi világbajnokra, Magnus Carlsenre, aki a fesztivál első, legrangosabb eseményen, a klasszikus időbeosztású viadal harmadik fordulója után visszalépett, és egy sejtelmes üzenetet leszámítva azóta sem adott magyarázatot a cselekedetére.

Kaszparov mentegetőzése legalább hihető.

– Azt hiszem, nagyon magasak voltak az elvárások a tavalyi teljesítményem után, de tavaly sakkoztam. Idén, csak akkor döbbentem rá, amikor ideérkeztem, hogy egy éve nem játszottam. A közelmúlt európai eseményei, minden, ami összefügg az ukrajnai háborúval, felemésztették az energiámat, elvonták a figyelmemet. Néhány játszma így is jó érzésekkel töltött el, de természetesen ennél jobb teljesítményt akartam nyújtani – nyilatkozta a torna után, majd a Twitteren más szavakkal ugyanezt osztotta meg a követőivel.

Aki beleolvas Kaszparov Twitter-üzeneteibe, meggyőződhet róla, roppant aktív, folyamatosan bírálja Vlagyimir Putyint a kirobbant háború miatt. A korábbi világbajnok gyakorlati politikusként már kevésbé eredményes, nemhogy az orosz politikai életben nem tudta megvetni a lábát, a sakkvilágban is elbukott, amikor 2014-ben a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) elnöki tisztségéért harcba szállt.

Sakkozóként azonban a mai napig érthetően hatalmas tisztelet övezi, a véleményére érdemes odafigyelni.

Színre lép Carlsen

Vasárnap este megkezdődik a Julius Baer nevét viselő Generációk kupája elnevezésű viadal. Az esemény érdekessége, hogy ott van a mezőnyben Magnus Carlsen, valamint a 19 éves amerikai Hans Moke Niemann is. A világbajnok a tőle elszenvedett vereség után lépett vissza a Saint Louis-i tornától.

Az esemény után Kaszparov is méltatta az iráni származású, francia színekben versenyező Alireza Firouzját.

A csupán 19 éves nagymester megnyerte a klasszikus nagy tornát, majd a rapid, illetve villám-időbeosztású viadalt is, s a Fischer-sakk szerinti Bajnokok erőpróbáján is épphogy lecsúszott az első helyről, az amerikai Fabiano Caruana remek hajrával előzte meg.

– A korához képest határozottan nagyon erősnek tűnik, nem lepődnék meg, ha célba érne, minden számítás szerint igazi esélyese a világbajnoki címnek. A versenyen nyújtott kiemelkedő teljesítménye alátámasztja ezeket a várakozásokat.

A végeredmény

Íme, a verseny végeredménye. Az utolsó oszlopban feltüntetett pénzdíjak arról árulkodnak, Saint Louisban megéri mókázni az egyre népszerűbb 960-as stílusban is. Leszámítva Kaszparovot. 7500 dollárért neki nem illett volna vásárra vinni a bőrét.

Borítókép: Garri Kaszparov idős fejjel tanulságos leckét kapott (Fotó: Saint Louis Chess Club/Lennart Ootes)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.