A világbajnok-jelöltek madridi tornájának nagyobb volt a tétje, ám a Sinquefield-kupa ígérkezett az év legrangosabb versenyének, hiszen, beleértve a világbajnokot is, a világranglista első tíz helyezettjéből nyolc is ott volt a mezőnyben. Rapport Richárd is kapott meghívást, ám augusztus közepén a nyilvánosság előtt ismeretlen okból lemondta a részvételt. E ténynek külön pikentériát kölcsönöz, hogy Hans Moke Niemann az ő visszalépésének köszönhetően került be a patinás mezőnybe.
Magnus Carlsen jól kezdte a viadalt, az első fordulóban presztízsgyőzelmet aratott Jan Nyepomnyascsij ellen, aki Madridban másodszorra is kivívta a jogot, hogy kihívja a világbajnokot. A második fordulóban remizett a már amerikai színekben versenyző örmény Aronjannal – akinek a nevét immár tehát Aroniannak kellene írni...? –, a harmadik körben következett a Niemann elleni parti. Mondani sem kell, pláne világossal egyértelműen a norvég nagymester volt a favorit. Ám nem játszott jól, a megnyitás után hátrányba került, s bár jó esélye volt döntetlenre menteni a játszmát, a 28. lépésben (g4) hatalmas hibát követett el, ami után kikapott.
A világbajnoknak a klasszikus időbeosztású partikat számítva ötvenhárom játszmára rúgó veretlenségi sorozata szakadt meg a vereséggel. Ez önmagában vaskos meglepetés, ám eltörpül amellett, ahogy erre Carlsen reagált. Visszalépett a versenytől, ám a döntését nem indokolta, csupán egy sejtelmes Twitter-üzenetet posztolt.
„Ezennel visszalépek a tornától. Mindig élveztem a játékot a Saint Louis-i Sakk Klubban, és remélem, a jövőben visszatérek” – így szól a semmitmondó bejegyzés, aminél sokkal árulkodóbb a belelinkelt videó. Ami nem más, mint José Mourinho egyik ismert nyilatkozata. Ebben hangzik el a sokat citált mondat:
Ha beszélek, bajba kerülök.
A portugál tréner szokás szerint a bírók ténykedését kifogásolta – volna, de konkrétumok helyett inkább csak virágnyelven fogalmazott.
Ezt tette Magnus Carlsen. Senkinek sem voltak kétségei, hogy mire céloz. Nyilván arra, hogy Hans Moke Niemann meg nem engedett eszközt használt, tehát csalt. Mégpedig arra alapozva, amit mások tettek közzé, miszerint a 19 éves amerikai nagymester több lépésen keresztül a programok által is a legjobbnak javasolt lépést húzta a bonyolult állásban. Ha lettek is volna kétségeink a gyanúsítás felől, a Chessbase oldal szeptember 9-én terjedelmes cikkben fejtegette, hogy valami nem stimmel Niemann körül.
- Felemlegették, hogy Hans Niemannt tízévesen egyszer kitiltották az oldalról (amelyen lehet random online partikat is játszani) csalás miatt.
- Gyanúsan gyorsnak minősítik az amerikai játékos fejlődését, akinek 2020 szeptemberében még csupán 2465 volt az Élő-pontja, egy évvel később már 2609, most pedig 2688.
- Hikaru Nakamurát idézve furcsállják, hogy miközben az asztal mellett Niemann sorra húzta a ragyogó lépéseket, utána azonban messze nem egy top nagymester szintjén elemezte a játszmát, tehát mintha nem is lett volna tisztában a pozíció mélységeivel.
Mindez persze csupán spekuláció, amihez hozzá kell tenni, hogy a Chessbase gyerekkora óta Magnus Carlsen kiemelt támogatója, azaz elfogult a világbajnokkal.
Hogy csalt-e Niemann? Eldönthetetlen.
Ha vannak is gyanús jelek, az ártatlanság vélelme a sakkban is mindenkit megillett, márpedig az amerikai sakkozóra nem tudtak semmit sem rábizonyítani. A torna rendezői a verseny végén közleményt adtak ki, miszerint a csalás elleni vizsgálatok semmi rendkívülit nem tártak fel. A közösségi médiában az őrület egészen odáig terjedt, hogy kimutatták, Niemann az elmúlt években olyan versenyeken sokkal jobban teljesített, amelyeken – az internetes közvetítést megkönnyítő – elektronikus táblán játszottak, azt sugallva, mintha a csaláshoz szükséges kapcsolatot Niemann ennek segítségével veszi igénybe valahogy.