– Ilyen az ő kultúrájuk, ők így járnak el, és ezért illik Queiroz ennyire jól az iráni válogatotthoz. Queiroz szenvedett Dél-Amerikában, nem sikerült kijutnia Kolumbiával, aztán Egyiptommal sem, majd visszament Iránba, ahol már korábban sokat (2011–2019 között – a szerk.) dolgozott, vagyis ez nem véletlen, szándékosan csinálják ezt. Ez része a kultúrájuknak, annak, ahogy játszanak, megdolgozzák a bírót, láttuk, ahogyan állandóan ugráltak a kispadnál, reklamálva a partjelzőnél és a negyedik játékvezetőnél – fejtegette Klinsmann.
A vélemény persze szent és szabad. Ám gondoljuk el mindezt fordítva. Mondjuk Klinsmann ugyanezt állítja az Egyesült Államokról, Angliáról vagy éppen Walesről, hogy a kultúrájuk részeként viselkednek antipatikusan a pályán.
Nyilván kitört volna a botrány. Ám mialatt Klinsmann az irániakat becsmérelte, a BBC riportere egyetértése jeleként hallgatott, véletlenül sem szólt közbe mondjuk legalább olyan kérdéssel: Mr. Klinsmann, nem gondolja, hogy egyértelmű különbséget kellene tennie az iráni futball és az iráni nép között, mert a kultúrával vont párhuzammal mindenkit vérig sért?
Nem, még csak véletlenül sem hangzott el ilyen kérdés, nem volt ellenvélemény, közbevetés. Amint arra az irániak okkal felhívták a figyelmet.
Queiroz nem maradt adós a válasszal, lemondásra szólított fel
Természetesen Queiroz visszalőtt Klinsmann-nak. A portugál edző a Twitter-bejegyzésben kemény szavakkal illette a korábbi német játékost, mi több, lemondásra szólította fel.
– Kedves Jürgen! Te vetted a bátorságot és Carlosnak neveztél, ezek után, gondolom, szólíthatlak Jürgennek. Noha nem ismerjük egymást személyesen, előítéletes felsőbbrendűséggel minősítetted a személyiségemet – vágott bele a mondandójába az irániak kapitánya, s a folytatás ehhez hasonló hangvételű volt.
– Tisztelem a pályán elért eredményeidet, de az iráni kultúrára, a válogatottra, és a játékosaimra tett megjegyzéseid szégyenletesek. Persze a sértés lepereg rólunk, ha a bíráló nem üti meg a szintünket. Szeretnénk meghívni, hogy megismerj minket, megismerd a közegünket, kultúránkat, országunkat, az iráni embereket, művészetet, költészetet, a kortárs perzsa kultúrát. Amerikai–németként megértem, hogy nem vagy iráni szimpatizáns, ez nem probléma. Annak ellenére, hogy a BBC-n tett megjegyzéseiddel megpróbáltad aláásni erőfeszítéseinket, az áldozatainkat, az értékeinket, megígérjük, hogy nem fogunk ítélkezni a te kultúrád, gyökereid és neveltetésed felett, mindig szívesen látunk családunkban.
A pikírtkedés után aztán jött a lényeg:
– Kíváncsiak várjuk, mi lesz a FIFA döntése a szervezet technikai bizottságában betöltött szerepedet illetően. Annál is inkább, mert nyilvánvalóan arra szólítunk fel, hogy mondj le, mielőtt megérkeznél a közösségünkbe.
Klinsmann nem állt bele a vitába. A Sky Sportsnak a következőképpen panaszkodott:
– Kiforgatták a szavaimat. Megpróbálom majd felhívni Queirozt, hogy megnyugtassuk a kedélyeket. Sohasem kritizáltam Carlost vagy az iráni kispadon lévőket. Csupán az érzelmi megnyilvánulásaikra utaltam, ami elismerésre méltónak is tekinthető. Nagyon beleélik magukat a mérkőzésbe, Carlos pedig szenvedélyesen ad utasításokat a csapatának. A megjegyzéseim a Wales–Irán mérkőzésről kizárólag a futballhoz kapcsolódnak. Sajnos ezt kiragadták a labdarúgás kontextusából. Nagyon sok iráni barátom van és mindig szerettem a népüket, a kultúrájukat és a történelmüket. A legjobbakat kívánom nekik a tornán – fogalmazott Klinsmann.
Hát… Ha megnézzük a BBC felvételét, nehéz volt félreérteni Klinsmann szavait, kiforgatásról pedig végképp szó sem volt. Maradjunk annyiban, Klinsmann – ki tudja, talán a FIFA kérésére, nyomására – inkább megfutamodott.
Megcsonkított iráni zászló
Az Egyesült Államok Labdarúgó-szövetsége azonban tett arról, hogy a feszültség fennmaradjon. Saját felületein a B csoport állását úgy közölte, miként kiderült szándékosan, hogy az iráni zászlóról hiányzik a vallási jelkép.
Persze erre sem késett a válasz.
„Az amerikai szövetség egyértelműen megsértette a nemzetközi szövetség (FIFA) alapszabályát azzal, hogy eltorzította az iráni zászlót. Ebben az esetben a tíz mérkőzésre szóló eltiltás lenne a megfelelő szankció” – idézte a Tasnim hírügynökséget a spanyol a Marca.
A hír persze elérte az amerikai válogatottat is. A hétfői sajtótájékoztatón, az egyik játékos, Tim Ream harcosan még ezt nyilatkozta.
– Támogatjuk a nők jogait, mindig is így teszünk – mondta Tim Ream. – Ez az üzenet következetes marad. Csapatként ezt támogatjuk, miközben igyekszünk felkészülni az eddigi legnagyobb meccsünkre. És ebben a pillanatban ez áll a fókuszunkban: támogatjuk őket, támogassuk a nők jogait, és felkészüljünk arra, ami a csoportunk számára döntő fontosságú.