Az amerikaiakhoz azóta több ország csatlakozott: Nagy-Britannia, Írország, Csehország, Kanada, Svédország, Svájc, Hollandia és Lengyelország is bejelentette, hogy nem vesz részt az indiai női vb-n (március 15-26.), s az országok többsége egyúttal a férfiak üzbegisztáni világbajnokságát (május 1–14.) is kihagyja.
– Sok ökölvívó, edző és az ukrán boksztársadalom más képviselője életét vesztette az Ukrajna elleni orosz agresszió következtében, köztük Mihajlo Korenovszkij edző, aki akkor halt meg, amikor egy orosz rakéta egy lakótömböt talált el 2023 januárjában – emlékeztetett közleményében az úttörő amerikai szövetség (USA Boxing), amely emellett kiemelte az IBA vezetésével kapcsolatos fenntartásait is.
Kulcsfontosságú az IBA számkivetett szerepe, ugyanis emiatt a bojkottáló országok nem kockáztatnak nagyot. Bár a sportági szövetség a napokban bejelentette a saját olimpiai kvalifikációs rendszerét, a NOB által meghatározott, a párizsi olimpia szempontjából ténylegesen mérvadó kvótaosztási szisztéma nem számol az idei IBA-világbajnokságokkal mint kvalifikációs versenyekkel.
Amerikai támogatója is van az oroszoknak
Umar Kremljov felhívta a bojkottot bejelentett országok versenyzőit, hogy menjenek szembe hazájuk szövetségével, még pénzügyi támogatást is ígért az ökölvívók számára. Hasonló gondolatokat fogalmazott meg az amerikaiak korábbi profi világbajnoka, Roy Jones is.
– Keserű csalódásként éltem meg a bojkottról szóló híreket. Szeretném biztosítani az amerikai sportolókat, edzőket és bokszrajongókat, hogy a döntést kizárólag sportvezetők, és nem az ökölvívók hozták meg – fogalmazott Jones.
Kremljov még hangzatosabb kritikát fogalmazott meg:
A világ egyetlen sportvezetőjének vagy politikusának sincs joga megtagadni sportolóktól az álmot, hogy világbajnokok legyenek. Akik ezt teszik a sportolóinkkal, azok rosszabbak, mint a hiénák és a sakálok.
Az IBA elnöke szankciókat is kilátásba helyezett, ahogy Thomas Bach, a NOB vezetője is védené saját szervezetének csúcseseményét a bojkottól.
A bojkott többszintű politikai játszma
Mégsem azonos a két eset, ugyanis Kremljov és az aktuális IBA-vezetés ellen nem a mostani bojkott volt az első lépés. Az orosz sportvezetővel szemben tavaly indult volna a szervezet elnöki székéért a holland Boris van der Vorst, ám először mondvacsinált okokra hivatkozva, a májusi szavazás előestéjén kizárták a versenyből, majd miután a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) a hollandnak adott igazat, szeptemberben az IBA-tagok azt szavazták meg, hogy ne is legyen elnökválasztás.