Sokkoló sportfotókkal kampányolnak az ukránok az oroszok ellen + fotók

Bojkottfenyegetéssel közeledünk a jövő évi párizsi olimpiához, az oroszok Ukrajna elleni agressziója – amit a fehéroroszok is támogatnak – miatt az ukránok, a lengyelek, a lettek, a litvánok és az észtek is közölték, hogy távol maradnak az ötkarikás játékoktól, amennyiben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság engedélyezi az orosz és fehérorosz sportolók részvételét. Az ukránok drámai fotósorozattal próbálnak érvényt szerezni a felhívásuknak.

Magyar Nemzet
2023. 03. 01. 9:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) az év elején ahhoz már hozzájárult, hogy az orosz és fehérorosz sportolók részt vehessenek az ázsiai olimpiai kvalifikációs tornákon. Akkor kezdte el vizsgálni annak a lehetőségét is, hogy a két ország versenyzői semleges színekben visszatérjenek a nemzetközi porondra, azaz zászlajukat, címerüket és himnuszukat nem használva. Erre Ukrajna bojkottfenyegetéssel reagált, s a balti országok mellett Lengyelország is a támogatásáról biztosította. A kör azóta bővült, s harmincnégy ország közös közleményben szólította fel a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, hogy tisztázza a semlegesség fogalmát azon szándékának érvényesítésére, hogy az orosz és fehérorosz sportolók indulhassanak a párizsi nyári játékokon.

„Egészen addig, amíg ezekkel az alapvető problémákkal, illetőleg a működőképes semlegességi modell egyértelműsítésével, valamint a konkrét részletekkel nem foglalkozunk, nem értünk egyet azzal, hogy az orosz és fehérorosz sportolókat visszaengedjék a versenyekre” – áll a közleményben, melyet többek között az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Kanada és Németország is aláírt.

Az ukránok drámai fotósorozattal próbálnak érvényt szerezni a felhívásuknak., mely szerint az oroszoknak és a fehéroroszoknak nincs helyük a párizsi olimpián.

A fotókat Vadim Gutcajt, az Ukrán Olimpiai Bizottság elnöke, egyben sportminiszter is megosztotta a Facebook-oldalán. Az 1992-es barcelonai olimpián Gutcajt tagja volt a Független Államok Közössége (a felbomlott Szovjetunió akkori utódja, a FÁK) aranyérmes kardcsapatának. A sors fintora, hogy abban a csapatban ott volt az orosz Sztanyiszlav Pozdnyakov is, aki jelenleg az Orosz Olimpiai Bizottság négyszeres olimpiai bajnok elnöke.

A fotókon, amelyeket az Ukrán Ritmikus Gimnasztika Szövetség fotósa,  Makszim Podoprigora készített, az ukrán tornásznők a lebombázott harkivi sportkomplexumban láthatók. Gutcajt keserű szavakkal emlékeztet arra, hogy az ukrán sportolók itt készültek, versenyeztek, de egy pillanat alatt minden rommá vált, amikor az orosz rakéták elpusztították a létesítményt.

„Azok számára, akik úgy gondolják, hogy az orosz és a fehérorosz sportolóknak ott van a helyük a nemzetközi versenyeken, az olimpián is” – ez az Ukrán Olimpiai Bizottság elnökének ajánlása a fotókhoz.

Borítókép: Ukrán ritmikus gimnasztikázó edz a lebombázott harkivi sportközpontban (Fotó: Makszim Podoprigora)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.