– A tokiói olimpián először szerepelt a karate a programban, és az egyetlen magyar induló, Hárspataki Gábor bronzérmet szerzett. Hogyan hat a sportág hazai helyzetére, hogy 2024-ben a karate újra műsoron kívülre kerül az olimpián?
– Óriási csalódásként éltem meg a döntést, hogy a párizsi játékokon nem lehetünk ott, hiszen Japán után Franciaország a világon a legerősebb karatéban. Mindenki úgy könyvelte el, hogy 2024-ben is olimpiai sportág maradunk, de közben kiderült, hogy Párizsban más szemléletű olimpiát rendeznek, ki akarják vinni a versenyeket az utcára. Kicsit a sportágunk mulasztása is, hogy ezúttal nem vettek minket számításba, de bízunk benne, hogy 2028-ban, Los Angelesben visszatérhetünk, és ezért idén a budapesti világbajnokságon mi, magyarok is sokat tehetünk.
– Hogyan?
– Visszamennék az időben 2013-ig, amikor mi rendeztük a szenior és felnőtt Európa-bajnokságot, ami fantasztikusan sikerült. A Hősök terén egy flashmobot is tartottunk, amelyen egy kivételével Európa összes országa felvonult olimpiai öt karikát formálva. Akkor így üzentünk a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, hogy a karatét számításba kell venni. Amikor eldőlt, hogy Japán lesz a rendező ország, már sejtettük, hogy a karaténak jó esélyei vannak, és végül 2016-ban dőlt el, hogy bekerül a 2020-as olimpia programjába. Mi 2014 óta tulajdonképpen úgy kezeljük a karatét, mint olimpiai sportágat, azóta folyamatosan tűzben tartottuk a vasat, hogy a világbajnokságot Budapestre hozzuk.
Most ez lesz minden idők legnagyobb karate vb-je, ami újra fontos üzenet lehet a NOB felé, hiszen nagyjából egy éven belül eldőlhet, hogy a karate visszakerül-e az olimpiai programba Los Angelesben.
– Az eredeti elképzelés szerint a budapesti vb lett volna a párizsi olimpiai kvalifikáció legfontosabb állomása, ám mivel a karate nem lesz ott az olimpián, ez a faktor megszűnt.
– Amikor a vb rendezését tűztük ki célul, valóban stratégiai fontosságú volt, hogy ez az utolsó világbajnokság a párizsi olimpia előtt, így segíthetjük a versenyzőinket a kijutásban. Az olimpiától függetlenül a budapesti vb továbbra is a legfontosabb esemény maradt, sőt az atlétikai világbajnokság után az egyik legjelentősebb sportrendezvény lesz idén Magyarországon. A jövőben külön rendezik meg karatéban a csapat- és egyéni vb-ket, kevesebb országgal és jóval kisebb létszámmal. A budapesti vb iránt emiatt is óriási az érdeklődés, a versenyzők száma óvatos becsléssel is 1500–2000 közé esik majd, és mintegy 140 ország részvételére lehet számítani, ami karatéban történelmi csúcsot dönthet.
– Hogyan állnak az előkészületek?
– Nagyon jól, a Papp László Sportaréna kiváló helyszíne lesz a vb-nek. Háromoldalú a szervezés, a magyar szövetség mellett a Karate Világszövetség és a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség felel érte. Jó a kapcsolat, és fontos, hogy az elejétől élvezzük a kormányzat, valamint a sportért felelős államtitkárság támogatását.