A ma már Lengyelországhoz tartozó Bielsko-Biala városában született meg 1944. október 7-én Eduard Geyer, akinek családja az akkor Németországhoz tartozó településről a háborút követően Drezdába költözött. Geyer itt kezdett futballozni, egész játékos-pályafutását drezdai csapatoknál töltötte, javarészt a város meghatározó klubjában, a Dynamo Dresdennél.
Itt állt munkába edzőként is, előbb az utánpótlásban, majd a felnőttek segítőjeként tevékenykedett, mígnem 1986-tól négy éven át irányathatta a Dynamo első csapatát.
Tevékenysége igazi sikertörténetnek bizonyult, irányítása alatt megtörték a Dynamo Berlin tízéves szériáját, és bajnoki címet ünnepelhettek, s ugyanabban az esztendőben, 1989-ben az UEFA-kupa elődöntőjébe is bejutottak, ahol két szoros meccs után a VfB Stuttgart verte ki őket.
A nagy tehetségek alkotta válogatott mögött megszűnt az ország
Eduard Geyert pedig időközben az NDK szövetségi kapitányának is kinevezték. Olyan játékosok alkották akkor azt az együttest, mint a későbbi aranylabdás, Európa-bajnok, BL-győztes Matthias Sammer, a többszörös német gólkirály, Ulf Kirsten, a később a Lazio sztárjává váló, sokáig a Ferencváros edzőjeként dolgozó Thomas Doll, vagy Andreas Thom. Közülük talán épp a legnagyobb tehetségnek tartott Thom futotta be a végül „legszerényebb” karriert (értsünk ezalatt kétszáz Bundesliga-meccset, tíz német válogatottságot és egy Európa-bajnoki ezüstérmet).
Az NDK válogatottjával végül nem sikerült kvalifikálniuk magukat az 1990-es olaszországi világbajnokságra, a mindent eldöntő Ausztria elleni utolsó csoportmeccsen kikaptak, és lemaradtak a vb-ről.
Nem sokkal később megszűnt maga az NDK is, a legjobb keletnémet focistákra pedig azonnal lecsaptak a Bundesliga-klubok, ám a legjobb NDK-s edző nem bizonyult kelendőnek, Bundesliga helyett végül a magyar NB I-ben vállalt munkát.
A szocialista országok híres futballedzőihez hasonlóan Geyer sem az a kimondott atyáskodó, netán lelkiző edzőtípus volt, arckifejezése pontosan tükrözte a modorát, amely szókimondó és nyers volt, és ennek megfelelően a kőkemény munkában hitt, csapatai általában töretlen küzdőszellemmel és kiváló erőnléttel rendelkeztek.
Miért nem sikerült a Balaton-parti kaland?
Siófokra 1991 nyarán érkezett, ahol egy vadonatúj futballprojekt részese kívánt lenni. Egy német üzletember, egy bizonyos André Ritter a Balaton partjára csábította a kor legjobbnak számító magyar játékosait, Fischer Pál, Fodor Imre, Gregor József is piros-fekete mezt húzott. Geyer végül szakmai igazgató lett, ám kiderült: Ritter mögött nincs pénz, csak ígérgetés. Az akkor történtekre éppen a napokban emlékezett vissza a Magyar Nemzet hasábjain a 90-es évek elején szintén Siófokon tevékenykedő Varga István,
Nem volt egy fillérje sem – „(André Ritter) hozta magával Eduard Geyer korábbi NDK-s szövetségi kapitányt, de amikor kiderült, engem ki kellene fizetnie egész évre, úgy döntött, maradjak én az edző, Geyer pedig szakmai igazgató lett. A játékosok közül pedig Fodor Imrének volt annyi esze, hogy azt mondta, akkor jön, ha egész évre előre kifizetik, és meg is kapta a pénzt. A futballistáknak béreltek a Balaton partján házat, majd az ősz végén költöztek be a lakótelepre, mert senki sem fizette a bérleti díjat. Az alapfizetést egyébként a klubtól mindenki megkapta, André Ritter kiegészítést és – ha jól emlékszem – ezerötszáz márka meccspénzeket ígért győzelem esetén, na ezek voltak azok, amik nem jöttek meg. Úgy volt, az MTK elleni, fővárosi mérkőzés előtt rendezi a tartozást, de csak akkor esett be az öltözőbe, amikor mentünk ki melegíteni. Azt mondta, majd a meccs után kifizet mindenkit, majd megtudtuk, hogy a huszadik percben esett győztes gólunkat sem látta, mert addigra már lelépett.”
Csodát tett a lesajnált keleti kiscsapat
A félresikerült magyarországi kaland után hazatért, és alacsonyabb osztályban vállalt munkát. A Sachsen Leipziget egyből feljuttatta, de kiderült, hogy az anyagiak itt is közbeszóltak, nem tudtak elindulni a harmadosztályban. 1994-ben még keletebbre költözött, a lengyel határ melletti Cottbus városába, ahol a helyi Energie Cottbusról igencsak kevesen hallottak akkortájt, akárcsak Németországban is. Geyer a harmadosztályban kezdte el a munkát, s három év elteltével már hatalmas meglepetésre döntőt játszhattak a kupában, majd 2000-ben feljutottak az élvonalba is.