Napra pontosan tizenegy évvel ezelőtt, 2013. október 11-én játszott egymás ellen legutóbb a magyar és a holland válogatott. Az eredményre nem szívesen emlékszünk vissza, a 8-1-es pofon a mai napig égeti az arcokat, azt ugyanakkor kijelenthetjük, hogy két teljesen más csapat mérkőzött meg akkor Amszterdamban, mint amelyek ma Budapesten találkoznak. Olyannyira kicserélődött az eltelt idő alatt a két válogatott, hogy egyetlen játékos van, aki már azon a 8-1-es meccsen is kerettag volt, és ő sem lépett pályára akkor: Stefan de Vrij, a hollandok védője a kispadig jutott.
Lehet, hogy az Internazionale védője most is csak csere lesz a magyarok ellen, mert bár a nyári Európa-bajnokságon még ő volt Virgil van Dijk párja a holland védelem közepén, a szeptemberi két NL-meccsen Mathijs de Ligt játszott a helyén. De Vrij a sérülése után még nem sokat játszott a szezonban, a Manchester City alapembere, a balhátvéd Nathan Aké pedig a németek elleni legutóbbi válogatott meccsen hagyta el hordágyon a pályát, ő most nem is tagja a keretnek.
Holland hiányzók a középpályán is akadnak, Teun Koopmeiners hosszabb sérülés után térhetett volna vissza a válogatottba, ám a Juventus irányítója újra kidőlt a sorból. Frenkie de Jong, a Barcelona passzmestere is sérült az Eb óta. Csatárposzton sem a legfényesebb a helyzet, hiszen a Brazíliába szerződött Memphis Depay egyelőre keresi a helyét a számára új kontinensen, az ajaxos Wout Weghorst pedig nemrég épült fel a sérüléséből, így egyikük sem kapott meghívót.
Pénz beszél? 134 millió euró a 813 millió ellenében
Mindez azért is fontos, mert a nyári Eb-n nagyszerűen játszó, az elődöntőben Anglia ellen két véleményes gól miatt 2-1-re kikapó holland válogatottból több kulcsember is hiányzik. Ezzel együtt is nagy a különbség Koeman csapata javára a magyarokkal szemben. A holland válogatott keretének összértéke 813 millió euró, szemben a magyarok 134 milliójával, aminek több mint a felét, 75 milliót Szoboszlai Dominik egymaga tesz ki. Más kérdés, hogy ezzel a holland válogatottban is a második legértékesebb lenne, egyedül a 80 milliós Xavi Simons előzi meg.
– Jóllehet innen nézve mi előnyben vagyunk, mert nekünk három Liverpool-játékosunk van, a magyaroknak csupán egy… – jegyezte meg viccesen a meccs előtt Erwin Koeman, aki 2008 és 2010 között a magyar válogatott szövetségi kapitánya volt, jelenleg pedig a holland szakmai stáb tagja, a testvére, Ronald segítője.
Szoboszlai liverpooli klubtársai közül Van Dijk a válogatottnál is csapatkapitány, a középpálya motorja, Ryan Gravenberch jó formának örvend, Cody Gakpo pedig főleg az Eb-n csillogott, amelyen három gólt szerzett.
A hollandok egyik legveszélyesebb fegyvere jelenleg azonban Xavi Simons, aki Lipcsében hatékonyan pótolja Szoboszlai góljait és gólpasszait: 52 meccsen 12, illetve 17 van neki egyikből és a másikból. A Barcelona egykori csodagyereke még mindig csak 21 éves, és Lipcsében a Szoboszlai védjegyévé vált telefonálós gólörömöt is lenyúlta.
Weghorst és Depay hiányában szükség lehet Xavi Simons kapu előtti hatékonyságára Hollandiának, mert a két csatár, Joshua Zirkzee és Brian Brobbey gólínségben szenved. Előbbi a Manchester Unitedben tíz, utóbbi az Ajaxban tizenegy meccsen hozott össze egy találatot.
Egy nevetséges gólról híresült el a holland kapus
Érdekes az egyik holland kapus, Mark Flekken sztorija, aki jelenleg a Premier League-ben a Brentford egyik legfontosabb játékosa. Egy nevetséges gól miatt ismerte meg a nevét a világ 2018-ban, amikor még a Duisburg kapusaként az Ingolstadt elleni német másodosztályú bajnokin a pályának háttal állva a kulacsát kereste csapata egygólos vezetésénél, így nem vette észre, hogy az ellenfél a kapujába lövi a labdát.
A hollandok is csak emberek…
Nemzetek Ligája A osztály, 3-as csoport, 3. forduló, pénteki meccsek:
Magyarország–Hollandia 20.45
Bosznia-Hercegovina–Németország 20.45