„Tinilányoknak kellett levetkőzniük előtte” – per indult a Lia Thomas-ügyben

Per indult az Egyesült Államokban, hogy töröljék Lia Thomas rekordjait, amelyeket a női úszók között ért el transznemű sportolóként. Lia Thomas férfinak született, 2022-ben mégis a nők között lett amerikai egyetemi bajnok, ekkor robbant ki a botrány, amelyben a magyar György Réka is felszólalt a transznemű úszó versenyzése ellen. Thomas korábbi ellenfelei rémálomról és megfélemlítésről számoltak be, a pert egykori csapattársai indították el, miközben Donald Trump amerikai elnök kitiltotta a transznemű sportolókat a női mezőnyből.

2025. 02. 06. 13:02
Fotó: AFP Forrás: AFP or licensors/Transgender swimmer Lia Thomas (2nd L) of Penn University and transgender swimmer Iszac Henig (L) of Yale pose with their medals after placing first and second in the 100-yard freestyle swimming race at the 2022 Ivy League Women's Swimmin
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három női úszó, Grace Estabrook, Ellen Holmquist és Margot Kaczorowski indított pert, amelynek Lia Thomas nem vádlottja, de főszereplője. Azt állítják, hogy szövetségi törvényt szegtek meg azzal, hogy engedélyezték a transznemű sportolónak, hogy nők között versenyezzen és velük egy öltözőt használhasson a 2021–2022-es idényben.

Lia Thomas győzni tudott transznemű úszóként a nők között
Lia Thomas győzni tudott transznemű úszóként a nők között (Fotó: AFP)

A Pennsylvaniai Egyetem korábbi három úszója csapattársa volt Thomasnak, amit traumatikus élménynek írtak le. A per során a UPennt (egykori egyetemüket), az amerikai egyetemi sportszövetséget, az NCAA-t, valamint a Harvard Egyetemet vádolják, amelyek lehetővé tették a transznemű úszó nők között való versenyzését. Keresetüket egy nappal azelőtt nyújtották be, hogy Donald Trump amerikai elnök szerdán rendeletben tiltotta meg a transznemű sportolók szereplését nők ellen.

Nem csak Estabrook, Holmquist és Kaczorowski sérelméről van szó, a Daily Mail cikke szerint csoportos panaszt nyújthattak be, amelyet összesen 206 női úszó nevében tettek, akik részt vettek 2022-ben az Ivy League nevű versenyen, amelyen Thomas is elindulhatott nők ellen és amelynek a Harvard volt a házigazdája (ezért vádlott a híres egyetem is).

A per célja Lia Thomas eredményeinek az utólagos eltörlése, valamint egy nyilatkozat arról, hogy transznemű versenyzők nem indulhatnak. Követelésüket azzal indokolják, hogy Thomas jelenléte visszatérő traumatikus élmény és törvénytelen társadalomtudományi kísérlet volt.

Azt is állítják, hogy az egyetem vezetése rájuk erőltette a transzpárti ideológiát, muszáj volt elfogadniuk Lia Thomas jelenlétét a csapatban és a női öltözőben. A vezetők óva intették őket attól, hogy nyilvánosan felszólaljanak az ügyben.

– Sosem gondoltam volna, hogy az Ivy League arra tanít, hogy egy nőnek csendben el kell fogadnia az esélyei és a privát szférája elvesztését – fogalmazott Estabrook.

Traumatikus élmények, magyar úszónő is felszólalt

A beadvány szerint a női úszók vezetőedzője, Mike Schnur egy 2019-es csapattalálkozón mutatta be a csapatnak Lia Thomast, de kezdetben arról volt, szó, hogy külön öltözőt használ majd, aztán megdöbbenve tapasztalták, hogy velük együtt öltözik. Voltak, akik sírva tiltakoztak ez ellen, de az edző állítólag arra utalt, hogy kirúghatják, ha nem engedi Thomasnak a közös öltözőhasználatot. A pert elindító három úszó szerint kitették volna őket a csapatból, ha tiltakoztak volna a transznemű csapattársuk versenyzése ellen.

Lia Thomas szereplése sokak szemét felnyitotta, egy idő után a női úszók is elkezdtek felszólalni ellene. Amikor 2022-ben úgy nyerte meg az 500 yardos gyorsúszás amerikai egyetemi bajnoki címét, hogy csaknem két másodperccel megelőzte az olimpiai érmes Emma Weyant, ikonikus kép készült, ugyanis a dobogón a nők nem álltak oda Thomas mellé az ilyenkor szokásos közös fotóra.


Az említett verseny „áldozata” volt a magyar György Réka is, aki 17. lett a selejtezőben, és ha nincs Thomas, éppen bejuthatott volna a B döntőbe. – Úgy érzem, mintha az NCAA döntése elvette volna tőlem az utolsó döntős helyet – fakadt ki az eset miatt és Thomas szereplése ellen György Réka.

„Tinédzser lányok voltak kiszolgáltatva egy ép férfinak”

Újabb és újabb beszámolók látnak napvilágot a női úszóktól, akik traumatikus élményeikről számolnak be a transznemű versenytársuk miatt. A Daily Mail felhozza az Észak-Karolinai Egyetem korábbi úszója, Kylee Alons történetét, aki inkább öltözött a lelátók mögött elbújva, mint Thomasszal egy öltözőben.

– Fiatal nők, tinédzser lányok voltak arra kényszerítve, hogy levetkőzzenek egy biológiailag teljesen ép férfi mellett, aki kiszolgáltatta magát nekünk, mi pedig ki voltunk szolgáltatva neki – ezt már egy másik úszó, Kaitlynn Wheeler mondta a Kentucky Egyetem csapatából. – Soha nem kérdeztek meg erről minket, soha nem volt választásunk vagy másik lehetőségünk. Egyszerűen csak elvárták, hogy elfogadjuk és elhessegessük a kényelmetlen érzést, a zavart, a félelmet.

Kicsoda Lia Thomas?

Lia Thomas eredetileg William Thomas volt, ezen a néven született 1999-ben a texasi Austinban. Öt évesen kezdett el úszni, és 2017-ben kezdett a Pennsylvaniai Egyetemen. Nemi identitását a középiskola vége felé kezdte el megkérdőjelezni, és a családjának az első egyetemi éve után, 2018-ban jelentette be, hogy transzneműnek érzi magát.

Kezdetben a UPenn férfi csapatában úszott, itt is voltak értékelhető, sőt jónak is mondható eredményei, de nem volt kiemelkedő tehetség. Miután megkezdte a hormonterápiát, a női csapat tagja lett, és 2022-ben egyetemi bajnoki címet szerzett, amivel „történelmet” írt az első transznemű győztesként. Most viszont per indult az eredményei ellen.

Lia Thomas történelmi egyetemi bajnoki címe:

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.