A Német Kézilabda-szövetség bejelentette: támogatják, hogy Gerd Butzeck elinduljon az IHF elnökválasztásán. Ezzel a sportágat 25 éve vezető egyiptomi Hasszan Musztafa kihívót kap, amely némi pezsgést okozhat a következő hónapokban. Hogy változást hoz-e? Ebben nem lehetünk biztosak.

Mindazonáltal Butzecknek két okból sem lesz könnyű dolga.
- 1.: az elnökválasztó kongresszust – micsoda meglepetés – Musztafa hazájában, Egyiptomban rendezik meg;
- 2.: a regnáló elnök 2000 óta azért is tudott minden választást megnyerni, mert megvette azoknak az országoknak a szavazatát, amelyekben a kézilabda teljesen periférikus sportág.
Éppen ezért nem volt esély arra, hogy az elmúlt időszakban bármelyik választáson Európa legyőzze Musztafát.
Pedig a sportágra tényleg nagyon ráférne a vérfrissítés, mert az egyiptomi kézilabda-matuzsálem (mások szerint maharadzsa) sokkal több kárt okoz, mint hasznot. Nem véletlen az sem, hogy az elmúlt időszakban egyre többször vetődött fel, mi lesz a kézilabda sorsa az olimpiákon? A NOB elnöki posztjáért induló, de ott csúnyán elbukó Lord Sebastian Coe azt gondolta, hogy a kézilabdának jobb helye lenne a téli játékokon. Az olimpiai szereplés szempontjából a sportág az ötkarikás játékokon szereplő csapatsportágak leggyengébb láncszeme. Ennek a legfőbb oka abban keresendő, hogy a világon a legkevésbé elterjedt labdasportról beszélünk. Sem az Egyesült Államokban, sem Ausztráliában, de még Ázsiában sem népszerű és ismert ez a játék. Márpedig a következő két nyári olimpiát az USA (Los Angeles) és Ausztrália (Brisbane) rendezi meg.
Tapasztalt német sportvezető száll harcba Musztafa ellen
De térjünk most vissza a kihívóra. Aki szintén nem tartozik a fiatalabb sportvezetők közé, mert 66 éves. Korábban játékvezető volt, s dolgozott az EHF-nek, valamint az IHF-nek is. 2006 óta az európai élklubokat tömörítő Club Handball Group vezetője.
A jelölés határideje 2025. szeptember 1. Jelen pillanatban azt sem lehet tudni, hogy mit akar Hasszan Musztafa. Korábban voltak olyan hangok, hogy átadja a trónt, de ezt senki sem vette igazán komolyan. Az egyiptomi elnök eddig nagyon kényelmesen vezette az IHF-et, mert a korábbi választásokon többször ellenjelöltje sem volt.
Legutóbb 2009-ben rendeztek olyan választást, ahol Musztafának kihívóval kellett szembe néznie.
Idén azonban egy ellenfele biztosan lesz. Kérdés, mennyit ér mindez, mert ha Butzeck nem tud meggyőzni néhány olyan országot, amelynek képviselői eddig mindig Musztafára szavaztak, akkor aligha tudja leváltani az IHF lassan örökös elnökét.
Éppen ezért a német sportvezető cseppet sem optimista. Első nyilatkozatában azt mondta, hogy egyáltalán nem számít győzelemre. Nem ostoba ember, pontosan felmérte az esélyeket, amelyek tényleg nem mellette szólnak. S ez akkor is így lenne, ha a választó kongresszust nem Egyiptomban rendeznék meg.
Hasszan Musztafa tényleg legyőzhetetlen?
Az IHF-nek jelenleg 210 tagországa van – papíron biztosan ennyi, mert minden épeszű ember jól tudja, hogy ennyi államban nincsen komoly kézilabda. A 210 tagállamból 99 afrikai és ázsiai, ezek általában egységesen álltak ki Musztafa mellett, el is döntve minden vitás kérdést.
Egy ekkora tömböt Európa és pár olyan ország, amely komolyan veszi a sportágat nem tud legyőzni.
Mivel Musztafa egy huszárvágással 24-ről 32 országra emelte a felnőtt világbajnokságok résztvevő csapatainak számát, sokan hálásak neki. Ez a hála pedig a szavazatokban is megmutatkozik. A német jelölt is pont azt vágja Musztafa fejéhez, hogy a sportág messze le van maradva a fejlesztések és a népszerűsítés terén. Ez azonban aligha hatja meg a megvásárolt, esetleg már zsebben lévő szavazókat. Számukra mindez csak üres fecsegés, semmi más. Musztafa 25 év alatt olyan függőségi rendszert hozott létre, amely párját ritkítja a nemzetközi sportéletben. Egy-egy jól időzített utazás, néhány odadobott ígéret, s máris újabb négy évig élvezheti azokat a kiváltságokat, amelyek egy nemzetközi sportszövetség elnökének járnak.
Meghalt az a dán jelölt, akit Musztafa ellen akartak csatába küldeni
Európa mindenesetre már nagyon unja Musztafa hatalmát. Éppen ezért 2024-ben a sportág vezető országai abban állapodtak meg, hogy a dán Morten Stig Christensent küldik a Musztafa elleni csatába. Tervük dugába dőlt, mert a Dán Kézilabda-szövetség elnöke 2024. november 1-jén, 65 éves korában meghalt. Újra kellett tehát indítani a keresést, így jött a képbe a német Gerd Butzeck. Aki azonban még abban sem biztos, hogy valamennyi európai ország felsorakozik mögé. Tehát az öreg kontinensen sincs egység. A német sportvezető azt is elmondta, hogy a NOB most távozó elnöke, a szintén német Thomas Bach szerette a kézilabdát és mindig kiállt a sportágért. Azonban a zimbabwei Kirsty Coventry terveiről semmit sem tudni.
Butzeck szerint az is elképzelhető, hogy a NOB új elnöke soha az életében nem nézett még végig egyetlen kézilabdameccset sem. Azt is elmondta, hogy a kézilabda sorsa veszélyben van, ami az olimpiai programban maradást illeti.
Az IHF elnökválasztó kongresszusára 2025. december 19–22. között kerül sor Kairóban.