Milák Kristóf zaklatott olimpiai felkészülésének könyvtárnyi az irodalma, a lényeg mégis az, hogy a klasszis úszó végül csak megdicsőült Párizsban, hiszen a 200 méteres pillangóúszásban ezüst-, a 100 méteresben pedig aranyérmet szerzett. Az olimpia után Milák és edzője, Virth Balázs útjai különváltak, ami valahol érthető, az már kevésbé, hogy Milák Kristóf súlyos morális, sőt jogi dilemmát hagyott maga mögött. Az immár kétszeres olimpiai aranyérmes úszó ugyanis nem töltötte ki azt a dokumentumot, amelyben a felkészítő és a nevelőedzőjéről kellett volna nyilatkoznia.

Virth Balázst ennek folyományaként több megaláztatás érte:
- nem részesült életjáradékban,
- nem kapott állami kitüntetést az érmes sportolók és edzőik parlamenti köszöntésén,
- nem került fel a Magyar Sportújságírók Szövetsége tízes listájára, így nem is szavazhattak rá az év edzője választáson.
Wladár Sándor levelet írt Orbán Viktor miniszterelnöknek
A magyar úszótársadalom értetlenül, sőt csalódottan szembesült mindezzel. Schmidt Ádám sportért felelős sportállamtitkár mosta kezeit, a sporttörvényre hivatkozott, miszerint az edző kilétéről a versenyzőnek kell rendelkeznie, többször kiemelve, ez jól is van így, hiszen a versenyzőnél pontosabban senki sem tudja, ki irányította a munkáját.
Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke ebbe nem kívánt belenyugodni, s az ősszel a Selmeci Attila szakmai alelnökkel közösen jegyzett levélben Orbán Viktor miniszterelnökhöz fordult a kérdés rendezése érdekében. Wladár az év elején a lapunknak adott terjedelmes interjúban részletesen feltárta, Virth Balázs mikor, milyen formában irányította Milák Kristóf felkészülését, s úgy fogalmazott, történelemhamisítás, miszerint ne Virth készítette volna fel Milákot a párizsi játékokra.
Milák Kristóf mulasztott, mégis folyósítható az életjáradék
Időközben a sportköztestületek bevonásával megkezdődött a sporttörvény módosításának előkészítése, s Nagy Zsigmond nemzetközi jogász már az év elején azt mondta, van törvényes lehetőség Virth Balázs kárpótlására.
E folyamat kézzelfogható eredménye az a határozat, amelyet az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága fogadott el csütörtöki ülésén. A bizottsági ülés jegyzőkönyve még nem érhető el, de az elfogadott határozatot lapunknak bizottsági forrás megerősítette.
Ne legyünk kicsinyesek, ne vesszünk el a részletekben, miszerint egy más témájú sporttörvény-módosítási javaslatot kiegészítve fogadta el a bizottság azt az előterjesztést, miszerint
ha a sportoló senkit nem nevez meg a felkészítő edzőjeként, akkor a honvédelmi miniszter dönthet úgy, hogy az edző mégis jogosult az életjáradékra, amennyiben a jogosultságot megalapozó versenyt megelőzően közvetlenül, legalább egy évig folyamatosan szerepet vállalt az adott sportoló felkészítésében.
Mekkora lesz Virth Balázs járandósága?
Ráadásul mindez egy évre visszamenőleg is érvényes, a visszamenőleges jogalkotás tilalma ugyanis felülírható, amennyiben a változás előnyös az érintettnek. Mindez egészen egyszerűen: Virth Balázs jogosult életjáradékra Milák Kristóf párizsi eredményei után.
Ez az összeg jelenleg havonta 589 100 forint, májustól (az inflációkövetésnek megfelelően) 649 000 forintra emelkedik.
A törvénymódosításról az Országgyűlés keddi ülésén szavaz. Pont kerülhet végre tehát a magyar sportéletet megosztó kérdésre.
Milák Kristóf a párizsi olimpia után Szabó Álmossal kezdte meg a felkészülést, először az április elején rendezett országos bajnokságon versenyzett, az év fő próbája a szingapúri világbajnokság augusztus elején.