Szoros a verseny a legeredményesebb csatárok között. Az NB I góllövőlista állása igen érdekes, és még nyitott a legfontosabb kérdés: ki lesz a labdarúgó NB I gólkirálya a 2024–2025-ös magyar bajnokság végén? A Paks már kiszállt a bajnoki aranyéremért zajló versenyfutásból, de Böde Dániel még felérhet a csúcsra, ahogyan nagy esélyes a Ferencváros csatára, Varga Barnabás is. Negatív rekord már biztosan nem születik, de nagyon úgy néz ki, húsznál kevesebb találat is elég lesz az NB I gólkirályi címéhez.

Az NB I góllövőlistájának élmezőnye igen érdekesen fest két fordulóval a magyar bajnokság vége előtt. A mezőny szoros, még heten pályáznak jó eséllyel a gólkirály trónjára, a jelenleg tíz találatnál tartó Lamin Colley-nak legkevesebb még négyre van szüksége ahhoz, hogy társuralkodó lehessen, de ez csak úgy jöhet össze a Puskás Akadémia csatárának, ha az előtte álló hét futballista nem vagy legfeljebb egyszer, más esetben kétszer lesz eredményes. Amúgy ez a négy gól akár össze is jöhet neki, hiszen a csapata a már kiesett Kecskemét és a nem túl acélos Diósgyőr ellen lép pályára.
A mai napig Deák Ferenc a csúcstartó 66 találattal
Amúgy labdarúgásunk történelme gólerős csatárok tucatjait vonultatja fel, az összehasonlításuk azért is tévútra vihet minket, mert nem azonos korban és persze nem azonos körülmények között értek fel a legjobb csatárok által óhajtott trónra. A legelső magyar gólkirály, Manno Miltiades például mindössze hat meccs alatt hozott össze 17 gólt 1901-ben, a következő évben pedig hét mérkőzésen tízet, a II. világháború előtti rekordot pedig Schäffer Alfréd már 22 találkozón állította fel 46 találattal.
A világégés után következett az azóta is gyakorlatilag megdönthetetlen csúcs. Deák Ferenc a Szentőrinci AC játékosaként az 1945–1946-os bajnokság végén 66 gólnál állt meg 34 mérkőzés után, a következő évben maradt a trónon 48 találattal. Rá egy esztendővel Puskás Ferenc letaszította onnan kereken ötvenszer bevéve az ellenfelek kapuját, ám Deák Ferenc nem hagyta magát, az 1948–1949-es bajnokságnak ismét ő lett a gólkirálya 59 találattal.

Ezek lenyűgöző és azóta sem visszatérő számok, de persze akadtak méltó utódok. Közülük feltétlenül ki kell emelni Kocsis Sándort, aki háromszoros magyar gólkirály 30, 36 és 30 góllal.
Dunai II Antal 1967-ben európai ezüstcipős lett 36 találattal, majd egy évvel később a bronzcipőt vehette át 31 gólja után – az arany-, ezüst- és bronzcipő díjat éppen ekkor kezdték el átadni –, az ezüstöt később kiérdemelte Várady Béla (1977, 36 gól), Fekete László (1979, 31), Fazekas László (1980, 36) és Nyilasi Tibor is (1981, 30).
Azóta az Aranycipő-díj rendszerét alaposan átalakították, már nem egyenrangú minden bajnokság, de a jelenlegi legjobb magyar csatároknak elsősorban nem ezért nincs esélyük az elismerésre.
Ki lesz a gólkirály az NB I-ben?
Jelenleg így fest az NB I góllövőlistájának élmezőnye:
- Böde Dániel (Paks) 14
- Bárány Donát (Debrecen) 13
- Marin Jurina (MTK) 13
- Brandon Domingues (Debrecen) 12
- Nagy Zsolt (Puskás Akadémia) 12
- Tóth Barna (Paks) 12
- Varga Barnabás (Ferencváros) 12
Ebből is látszik, hogy az idén kevés góllal koronáznak majd gólkirályt, kicsi a valószínűsége, hogy bárki is húsz fölé jusson. Az utóbbi évtizedek negatív rekordja 13 gól volt, Radó András öt éve ennyivel tudott az élen végezni. Böde Dániel volt már gólkirály, 2016-ban a Ferencváros csatáraként lett uralkodó 17 találattal, most előfordulhat, hogy ennél kevesebb is elég lesz az üdvösséghez.
Az ő esete azért érdekes, mert 38 évesen már nem kap teljes kilencven perceket Bognár Györgytől a Paksban, így a pozíciója különösen értékes. A hatékonyságot tekintve messze Böde a legjobb, az üldöző Bárány és Jurina majdnem duplaannyi időt volt a pályán, mint a paksi legenda (Böde: 1163 perc/14 gól, Bárány: 1933/13, Jurina: 2017/13).
Az előző négy bajnokságból háromban a paksiak adták a gólkirályt, Hahn János, Ádám Martin és Varga Barnabás is náluk ontotta a gólokat, tavaly Varga Barnabás megvédte a címét, de már a Ferencváros csatáraként.

Varga most is befuthat, ehhez az utolsó két fordulóban a kiesés ellen harcoló Fehérvár ellen, majd Győrött kellene szaporítania a találatai számát, de könnyen meglehet az is, hogy a korona visszamegy Paksra Böde Dánielhez vagy Tóth Barnához, ők Debrecenben és otthon a kiesett Kecskemét ellen tehetnek ezért sokat.
A Debrecen esete igen érdekes, hiszen a csapat az utolsó előtti helyen, szorult helyzetben várja a hajrát, ám két játékosa is harcol a gólkirályi címért, a Loki 49 góljából 25 Bárány Donát vagy Brandon Domingues nevéhez fűződik, ez gyakorlatilag a termés fele.
Vélhetően számukra a bennmaradás fontosabb az egyéni sikernél, ám a kettő nem zárja ki egymást, a Paks és a Fehérvár ellen kiderül, ebből mi valósul meg. Dominguesről szólva meg kell említeni, hogy legutóbb 2019-ben volt külföldi gólkirálya a magyar bajnokságnak Davide Lanzafame személyében, aki Holender Filippel osztotta meg a trónt, azt 16 góllal kiérdemelve.
Egy védő is lehet gólkirály
Eddig a legjobb csatárokról szóltunk, ám akad egy kakukktojás is az NB I góllövőlista élmezőnyében: Nagy Zsolt nem támadó, hanem inkább bal oldali védő, jó esetben középpályás a Puskás Akadémiában, a válogatott futballista eredményessége így különösen megsüvegelendő. A felcsúti együttes a Ferencváros egyetlen talpon maradt kihívója, pénteken Kecskeméten, majd a jövő héten hazai pályán a Diósgyőr ellen kell győznie, és ha Nagy Zsolt ezt gólokkal segíti elő, nem csatárként akár gólkirály is lehet.