idezojelek

Emillel, Egerben

Az egri diadal négyszázadik évfordulóján született lapunk egykori vezető szerkesztője, Ludwig Emil.

Pilhál György avatarja
Pilhál György
Cikk kép: undefined
Fotó: Teknős Miklós

Sokszor írok jeles napokról, évfordulókról. Kicsit a rabjuk is vagyok ezeknek. Önkéntes rabjuk. Miért ne? Abból még nem volt baj, ha valaki emléknapokat, sorsfordító időpontokat rendezget a fejében, és azokról mereng. 

Van lelkesítő és van elszomorító dátum, de az mindkettőnél közös, hogy megdobogtatja az ember szívét. Különös érzés. Most megosztom az én „szívdobogásomat”, amely ma, október tizenhetedikén egyszerre lelkes és szomorú. 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lelkes, mert azt böngésztem ki a kalendáriumból, hogy 470 éve – 39 napnyi ostrom után – e napon takarodott el az egri vár alól a török sereg. Dobó imája meghallgattatott odafönn. És szomorú, mert éppen ma lenne hetvenéves kollégám és barátom, néhai Ludwig Emil. Pár hónapja, nagyszombat reggelén szólította el a Megváltó. Az egri diadal négyszázadik évfordulóján született. 

Ludwig Emil évtizedeken keresztül írta Rejtőzködő Magyarország című sorozatát a Magyar Nemzetben. Nincs olyan műemlék templom, kolostor vagy vár a történelmi Magyarországon, amelyről ne tett volna legalább említést valamelyik cikkében a több ezer közül. Természetesen Egerről és krónikásáról, az éppen száz éve elhunyt Gárdonyi Gézáról is írt. 

Egyik, az íróról szóló cikkének passzusa akár Emil életrajzában is megállná a helyét: „Színes egyéniség, sokoldalú »amatőr tudós« volt. Otthonosan mozgott az idegen nyelvek, a zene és a természettudományok világában, házának könyvtára, kertje sokat elárul tudásáról, szelleméről.” 

Pár éve ezzel a Gárdonyi-szellemmel találkoztam Ludwig Emil taliándörögdi házában. Azt hiszem, innen ez a mostani lelkes-szomorú szívdobogás.

Borítókép: Ludwig Emil temetése (Fotó: Teknős Miklós)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Valóban megszületett!

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Milyen példát mutat az iszlám?

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Angyalszárnyak ágyúdörgésben

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

A romániai forradalom magyar hőse

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.