idezojelek

Titokban, hazaszeretetből

Hírt akartunk adni arról, hogy a nagygyűlés elfogadta az MDF programját.

Pilhál György avatarja
Pilhál György
Cikk kép: undefined
Fotó: Balazs Mohai

Harmincöt éve, 1989. március 11–12-én tartotta első országos gyűlését az akkor még mozgalomként jegyzett Magyar Demokrata Fórum. Innen nézve ez nem tűnik nagy eseménynek. Bezzeg akkor! Ha recsegett-ropogott is már minden, azért csak az átkosban jártunk, Grósszal, püffedt fejű munkásőrökkel, „ideiglenes” szovjet csapatokkal.

Izgalmasnak ígérkezett a nagygyűlés. Nekünk, tilosban járó hírlapíróknak különösen, hiszen egy három számból álló újságot készítettünk a gyűlésre, amolyan szabad, független lapot, amely fütyül cenzúrára, évtizedes sajtófegyelemre. (Egyikünket nem dicsérte meg a maga főszerkesztője, amikor utóbb kitudódott az egész – törődtünk is vele! A pártállam akkor már sápadt vala és reszketni méltóztatott.) Hírt akartunk adni arról, hogy a nagygyűlés elfogadta az MDF programját: „Magyarország legyen újra európai kultúrájú, független és demokratikus ország! Szabad, öntudatos, elégedett és erkölcsös állampolgárok hazája.”

Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Nem tudnám felsorolni valamennyi kollégát, akivel az újságot csináltuk, tucatnyian lehettünk: Gazsó L. Ferenc és Zelei Miklós szerkesztette a számokat, a cikkírók között volt Vödrös Attila, Rózsa András, Mézes Flóri, Kmetty Attila, szerénységem és még néhányan. Boldogult Korolovszky Andris volt a tördelőszerkesztő, a korrigálást a későbbi pártelnök Für Lajos felesége csinálta. A nyomdai munkát – nem elírás! – a Népszabadság szedői végezték éjszaka, titokban, hazaszeretetből. Lelkes ifjú rikkancsok terjesztették az ingyenes lapot. Emlékszem, a be sem tervezett harmadik szám ötvenezer példányát percek alatt elkapkodták.

Akkor még egyszerűnek tűnt a folytatás.

 

Borítókép: Nemzeti színű zászlók Bem József szobránál a fővárosi Bem téren az 1848–49-es szabadságharc és forradalom kitörésének 172. évfordulóján 2020. március 15-én (Fotó: MTI/Mohai Balázs)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Apáti Bence avatarja
Apáti Bence

Influenszerek Pressman szeánszain

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Endréék megmondják a tutit

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Kultúra és ellenkultúra

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Ez eddig a legnagyobb átverés

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.