A szőke szörnyeteg: Reinhard Heydrich
Reinhard Heydrich, akit „szőke szörnyetegként” vagy „Prága mészárosaként” emlegettek, a náci elnyomó apparátusokat, így többek között a Gestapót és az SD-t is magába foglaló Birodalmi Biztonsági Főhivatal főnökeként a náci terrorgépezet egyik legrettegettebb vezetője volt.

1904-ben született egy zeneszerző fiaként, tehetsége a hegedű, a zongora és a vívás terén is megmutatkozott. Ellenfelei „Szőke Mózesnek” csúfolták, alaptalanul zsidó származást tulajdonítva neki. Az 1942. január 30-i titkos Wannsee-konferencián ő dolgozta ki az úgyneveztt „végső megoldás” tervét, amely a zsidók szisztematikus kiirtását célozta.

Hitler „vasszívű emberként” tekintett rá, hideg és számító természete rettegést keltett a saját környezetében is.
Még főnöke, az SS legfőbb birodalmi vezetője, Heinrich Himmler is tartott a kegyetlenül fanatikus beosztottjától. 1941-ben Csehország és Morvaország birodalmi protektorává nevezték ki, ahol hadiállapotot hirdetett, több ezer gyanúsítottat letartóztatott, és alig öt hét alatt 550 ember kivégzését rendelte el.

1942. május 27-én merényletet követtek el ellene, és a cseh orvosok iránti bizalmatlansága miatt nem fogadta el a kezelést, így belehalt sérüléseibe. A megtorlás brutális volt amelyben mintegy 4600 ember vesztette életét.
A fekete herceg: Junio Valerio Borghese
Junio Valerio Borghese, az olasz „fekete herceg” 1906-ban született előkelő nemesi családban, amelynek felmenői között bíborosok, egy pápa és Napóleon rokonai is szerepeltek. A haditengerészetben szolgált, és 1941-ben merész támadást vezetett a brit flotta ellen Alexandria kikötőjében, amely világszerte döbbenetet keltett.

Meggyőződéses fasisztaként partizánellenes egységet hozott létre,
amely Észak-Olaszországban több mint 50 000 főre nőtt, és szisztematikus kínzásokkal, valamint civilek kivégzésével terjesztett rettegést. Borghese még New York kikötője ellen is tervezett támadást, ám ez a németek támogatásának hiánya miatt meghiúsult. 1974-ben halt meg Spanyolországban, neve azonban az olasz fasizmus sötét fejezeteiben él tovább.
A gyilkos börtönőr: Irma Grese
Irma Grese, akit a bulvársajtó „gyönyörű szörnyetegként” emlegetett, 1923-ban született, és alig húszévesen vált az auschwitzi-birkenaui koncentrációs tábor rettegett őrévé. Édesanyja öngyilkossága megtörte gyermekkorát, majd egy SS-kórházban ápolónőként a náci ideológia elkötelezett, fanatikus híve lett.

Több mint 30 000 fogoly felügyeletét látta el, szadista kegyetlensége pedig hírhedtté vált: fiatal nőket bántalmazott brutálisan, a terhes foglyokkal pedig elképzelhetetlenül kegyetlenkedett, például szülés közben összekötözte lábaikat, és izgatottan figyelte szenvedésüket. A „gyönyörű szörnyeteg” nevéhez ártatlan nők ezreinek halála fűződik.

1945-ben, amikor a szövetségesek a hírhedt Bergen-Belsen-i haláltábort felszabadították, a britek elfogták. A bírósági tárgyalásán is fanatikus náciként viselkedett, nem tanúsított semmiféle megbánást a szörnyű tettei miatt.

Halálra ítélték, és 1945. december 13-án, 22 évesen akasztással kivégezték. Az utolsó szava a hóhérhoz intézett „Schnell!” („Gyorsan!”) volt.
A mészáros bombázó: Arthur Harris
Arthur Harris, a brit légierő parancsnoka, akit „Bombázóként” emlegettek, az első világháború veterán pilótájaként a második világháborúban a német városok szisztematikus bombázásáért volt felelős. 1942-ben a bombázók főparancsnokává nevezték ki, és Churchillnek ígérte, hogy a városok célzott támadásával megtöri Németországot.

Hamburg, Köln és Drezda szinte teljes pusztulása az ő nevéhez fűződik,
a foszforbombák által keltett tűzviharok több tízezer civil halálát okozták. Harris közönye saját legénysége veszteségei iránt is hírhedt volt, amiért a RAF-ban „Mészáros Harris” néven ismerték. Több mint ezer bombázó és legénységük veszett oda részben az ő könyörtelen stratégiája miatt. Döntései máig viták tárgyát képezik a történészek körében.

A második világháború e négy alakja – Heydrich, Borghese, Grese és Harris – a gonosz különböző arcait testesíti meg. Arcuk mögött egy korszak brutalitása és embertelensége rejlik, amely örök figyelmeztetésül szolgál az emberiség számára.
További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.