Nemrég tízfős svájci csapatnak volt alkalmam gyorstalpaló Erdély–Kolozsvár-bemutatót tartani. A dolog legfeljebb nyomokban hasonlított egy klasszikus városnéző túrához, az okokat az idegenvezetői szakma hiányos ismeretétől az időszűkéig sok mindenben keresgélhetnénk. De leginkább abban a rövidnek szánt történelmi ismertetőben, amely váratlan dimenziókat kapott, miután az idősíkok lineáris bemutatása helyett összefüggéseiben és következményeiben próbáltam felrajzolni Erdély és fővárosa legutóbbi száz esztendejének látképét.
Pláne, miután a cseppet sem „píszí”, a román hivatalos fősodortól jelentősen eltérő mondandóm lassan célba ért. Először egyre üvegesebb tekintetek meredtek rám, többnyire az olyan információzuhatagra elsődleges válaszreakciót jelentők, amelyre a befogadó a legkevésbé sincs felkészülve. Vagy éppen olyan előítéletekkel érkezett – talán nevezzük inkább előképnek–, amelyek egészen más élményt ígértek. Amint fokozatosan összeértek a szálak, úgy tisztultak az íriszek, ritkultak az ásítások, a homlokok mögött szinte hallani véltem az elinduló gondolatkerekeket. Kérdések kezdtek megfogalmazódni, előbb meglehetősen naivan rácsodálkozók, azután már összefüggéseket is felfedezők.
A felfedezőfolyamatot már az sem tudta megszakítani, amikor a társaság egyik nyolcvanon túli, a kommunista blokk országai iránt már a vasfüggöny korszakában érdeklődő tagja szinte önvédelemből hozott fel egy-két, a román propaganda által terjesztett tézist.
Hogy akkor az hogy is van? És miért? Mint az olyan ember, aki összedőlni lát egy önmaga számára biztonságosan felépített eszmerendszert, és kétségbeesetten kapkod a szanaszét hulló gerendák és állványok után. Hiszen ő szakembernek számított a kérdéskörben, s miután valahogy „túlélte” a kommunista rendszerváltoztatások sokkját, újabb építkezésre már sem ideje, sem elegendő nyitottsága nincs.
A többség viszont abban az állapotban állt fel asztaltól, amikor az ember érzi, hogy momentán képtelen több új információ befogadására, de egyértelmű, hogy a hallottak leülepedése után fel kell fedeznie azt a világot, amelyet eddig eltakartak előle a történelem és a kommunikáció paravánjai.