Más szemében ő a szálkát / Megleli, /
Magdeburgi terror: Merkelék megússzák a felelősségre vonást
Ki védi meg az ártatlan uniós polgárokat a terroristáktól?
Más szemében ő a szálkát / Megleli, /
S az övében a gerendát / Feledi.
(Petőfi Sándor: Szeget szeggel)
„Miért látod meg a szálkát embertársad szemében, amikor a magadéban a gerendát sem veszed észre? Hogy mondhatod embertársadnak, hogy hadd vegyem ki a szemedből a szálkát, amikor a magad szemében gerenda van? Képmutató! Előbb vedd ki a gerendát a saját szemedből, s akkor hozzáláthatsz ahhoz, hogy kivedd a szálkát embertársad szeméből!” Máté evangéliumának eme sorai az EU-s intézményrendszer legutóbbi időkben folytatott kommunikációjáról jutottak eszembe.
Európában is úgy kezdődött ez a tavasz, hogy a világ itt is kizökkent megszokott medréből. Olyan új kihívással nézünk szembe, amire nem volt még példa, s egyelőre a következményei is beláthatatlanok. Polgárai védelmére az államnak pillanatok alatt stratégiát kellett építenie, mégpedig úgy, hogy közben a működőképesség megmaradjon, s lehetőleg ne a pártpolitika sípjai szóljanak. Szerencsésebb országokban az ellenzék ilyen helyzetben támogatja, de legalábbis nem akadályozza a kormányt felelős tevékenységében. Kevésbé szerencsésekben azonban a kormánynak egyszerre kell küzdenie a pandémia politikai haszonlesőivel és az uniós demokráciaféltőkkel.
Utóbbiak hangját valószínűleg az is csak fokozza, hogy a járvány kezelése nemzeti szinten megoldható. Az Európai Unió hosszú ideig bénultan figyelte a kibontakozó fejleményeket: a határok lezárását, az egyes tagországok küzdelmét a ragállyal.
S amikor kissé magához tért, mi volt az első reakció? A demokrácia megsértésével vádolták a felelősséget vállaló állami vezetőket, merthogy e különleges helyzetben, legitim felhatalmazással, haladéktalan intézkedéseket kívántak tenni.
A helyzet szokatlan és különleges.
Láthatóan nem is készült fel rá az unió szabályozása sem. Ezért aztán könnyen a saját csapdájába eshet azzal, hogy önnön szabályait megsértve, maga sérti meg a jogállamiságot. Nézzünk erre egy példát!
Az Európai Parlament eljárási szabályzatának 178. cikke szól a határozatképességről. Ennek 2. pontja szerint a parlament akkor határozatképes, ha az ülésteremben az összes képviselő egyharmada jelen van. A szabályozás tehát érvényességi feltételeket határoz meg. Ebben együttes feltétel, hogy egyrészt az ülésteremben kell jelen lenniük a képviselőknek, másrészt az összes képviselő egyharmadának fizikai jelenléte szükséges. E feltételeknek egyszerre, egy időben kell fennállniuk ahhoz, hogy a döntések megfeleljenek a szabályozásnak. Továbbá, hogy az ily módon megalkotott szabályok érvényesüljenek és megfeleljenek a támasztott követelményeknek.
Az Európai Parlament jelenleg a járvány miatt távüzemmódban fejti ki tevékenységét. Feltehetjük tehát a kérdést: eljárása megfelel-e a jogállamiság követelményeinek? Az ily módon alkotott szabályai érvényesnek tekinthetők-e? Mi történik, ha valaki megtámadja a járvány ideje alatt hozott szabályokat? És hangsúlyozom, hogy ez csak egyetlen példa. A többi kapcsán – ezek felsorolását hagyjuk az uniós jogászokra ‒ szintén azt érezheti az EU-s vezetés, hogy ez a járvány mindenkit olyan kihívások elé állított, amelyben egyszerre kell a ráció, a működőképesség és az emberek biztonságérzetének háromszögében megtalálni a megfelelő lépéseket.
S eközben zajlik a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által indított, nemzeti régiókról szóló polgári kezdeményezés aláírásgyűjtésének végső hajrája. Az SZNT a koronavírus-járvány miatt – amit senki nem látott előre, s amely az aláírásgyűjtés intenzitását jelentősen visszavetette – határidő-halasztást kért a gyűjtés ügyében az Európai Bizottságtól. Kíváncsian várom, hogy a bizottság ebben is olyan méltányosan jár-e majd el, mint ahogyan azt saját magával szemben gyakorolja.
Pedig, ha az Európai Parlament és az Európai Tanács e tárgykörben éppen egy éve született szabályának alapvető célját tekintjük, amely szerint elő kell segítenie a lehető legtöbb polgár részvételét az unió demokratikus döntéshozatali folyamatában, akkor mi most joggal remélhetnénk a bizottság pozitív hozzáállását a halasztáshoz. Már csak azért is, mert a jelenlegi rendkívüli helyzet láthatóan minden szinten speciális döntéseket is igényel(ne).
Jó lenne tehát, ha az EU előbb kivenné a saját szeméből a gerendát, hogy tisztán lásson!
A szerző miniszterelnöki megbízott, az Országgyűlés volt elnöke
Ki védi meg az ártatlan uniós polgárokat a terroristáktól?
Nem is biztos, hogy a tiszásoknak a legsürgősebb.
Ha az elnök komolyan gondolja a nemzeti átalakulást, akkor Budapestre kellene tekintenie.
ÉN CSAK LEÍRTAM… – Az ideológiavezérelt kalandorokat nem szabad az országok élére engedni.
Miért akar éppen most előrehozott választást Magyar Péter?
A köztársasági elnök felszólította Magyar Pétert, hogy tartsa tiszteletben az alkotmányt
Akik csak úgy ragyogni fognak: ezek a csillagjegyek 2025-ben nagy önbizalomra tesznek majd szert!
Megalázták az őket befogadó Olaszországot az afrikai migránsok, meg is lett a következménye
Most érkezett a tragikus hír: megahalt a magyar válogatott labdarúgó
Autópálya-matrica: sokkal olcsóbban is hozzá lehet jutni – csak nem tudják, akikre vonatkozik
Botrány a Real Madrid meccsén, az őrjöngő Vinícius Júniort le kellett fogni
Elhunyt Halmosi Zoltán, a Haladás legendás játékosa
Rokonai is félnek F. Jánostól, aki beismerte Till Tamás meggyilkolását
Lélegzetelállító felvétel készült a Szaturnusz és a Hold randevújáról + fotó
Ezzel a módszerrel rengeteget spórolhatunk a fűtésen
Aljas újévi támadás Orbán Viktor ellen, ezeknek semmi sem számít
Ki védi meg az ártatlan uniós polgárokat a terroristáktól?
Nem is biztos, hogy a tiszásoknak a legsürgősebb.
Ha az elnök komolyan gondolja a nemzeti átalakulást, akkor Budapestre kellene tekintenie.
ÉN CSAK LEÍRTAM… – Az ideológiavezérelt kalandorokat nem szabad az országok élére engedni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.