Emmanuel Macron francia köztársasági elnök budapesti látogatása sokkal inkább a közös célok megfogalmazásáról, mintsem a politikai viták kiélezéséről szólt. A visegrádi országok jól láthatóan egyre inkább megkerülhetetlen tényezői az Európa jövőjéről szóló vitáknak, melyben hangsúlyosan jelenik meg a magyar álláspont.
Január elsejétől Franciaország veszi át az Európai Unió soros elnökségét, amely jó lehetőséget teremt Macron számára, hogy külpolitikájának jelentőségét erősítse a francia választók szemében. A budapesti látogatás egyik érdekességét az adta, hogy áprilisban nemcsak hazánkban, hanem Franciaországban is az urnák elé járulnak a polgárok. A találkozó így akarva vagy akaratlanul, de a magyar miniszterelnök politikai súlyát is tovább emelte, illetve sokadik alkalommal cáfolta meg a baloldal azon narratíváját, mely szerint Magyarország elszigetelődött az európai színtéren.
Macron a hétfői találkozót megelőzően úgy fogalmazott, hogy számára a magyar miniszterelnök „politikai ellenfél, de európai partner”. Ezt a definíciót a találkozó során Orbán Viktor is elfogadta, hangsúlyozva a kölcsönös tisztelet meglétét. A franciák jó partneri kapcsolatra való törekvése nemcsak Magyarországnak, de az egész visegrádi országcsoportnak fontos jelzés egy olyan időszakban, amikor az unió másik vezető állama, Németország új kormánnyal, s a jelek szerint új külpolitikai prioritásokkal vág neki a kontinens előtt álló vitáknak és kihívásoknak.
Kihívásokból pedig bőven akad, elég csak a súlyosbodó járványhelyzetre, a kedvezőtlen gazdasági környezetre vagy az illegális bevándorlás kérdésére gondolnunk. Utóbbi kapcsán a lengyel–belarusz határon kialakult migrációs nyomás újfent bizonyította, hogy Brüsszel akárcsak 2015-ben, úgy most is képtelen határozott választ adni a problémákra. A határok megvédése helyett jelenleg is a kvóták kérdésére helyezik a hangsúlyt, amit a visegrádi négyek következetesen elutasítanak.
A bevándorlás ügyében Emmanuel Macron egyfajta harmadikutas politikát követ, amellyel egyszerre igyekszik a bal- és a jobbközép választóknak is megfelelni. A francia elnök a V4-ek kormányfőihez hasonlóan azonban egyre többször hangsúlyozza annak fontosságát, hogy Európának képesnek kell lennie a külső határok megvédésére. Mindez a hétfői közös sajtótájékoztatón is lényegi elemként jelent meg. Macron szerint ugyanis a külső határok megvédése nélkül elképzelhetetlen egy olyan erős és szuverén Európa megteremtése, mely a világpolitikában is meghatározó szerepet tölt be.
Franciaország és a visegrádi négyek a határvédelem erősítése mellett többek között az agrárpolitika és az energiapolitika területén is partnerként tekinthetnek egymásra. Ennek megfelelően Orbán Viktor és Emmanuel Macron is egyetértett abban a budapesti találkozón, hogy az erős Európa megteremtése elképzelhetetlen stratégiai autonómia nélkül, mely magában foglalja az európai védelmi ipart, a mezőgazdasági önellátás képességét, valamint a saját, nukleáris energiaképességet. Utóbbi esetében lényeges szempont, hogy Németországgal ellentétben, a franciák továbbra is elkötelezettek a nukleáris energia felhasználásában, akárcsak Magyarország és a közép-európai térség legtöbb állama.
A baloldal várakozásával ellentétben, a vitás kérdések helyett sokkal inkább a közös érdekek megfogalmazása került terítékre a francia elnök és a magyar miniszterelnök találkozóján. Európa megerősítésének szándéka nyomós érv arra, hogy a közös gondolkodás jegyében Franciaország is partnerként tekintsen hazánkra, valamint a visegrádi országcsoportra. Macron budapesti látogatása mutatja, hogy a V4-ek szerepe egyre inkább felértékelődik, amit a január 1-jén kezdődő francia soros elnökség sem hagyhat figyelmen kívül, ha sikerrel szeretné rendezni a legsürgetőbb feladatokat, melyek Európa előtt állnak.
A szerző a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány elemzője
Borítókép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök, Emmanuel Macron francia köztársasági elnök, Orbán Viktor magyar és Eduard Heger szlovák miniszterelnök, valamint Andrej Babis cseh ügyvezető kormányfő a francia elnök és a visegrádi országok (V4) miniszterelnökeinek csúcstalálkozóján Budapesten, a Várkert Bazárban 2021. december 13-án (Fotó: MTI/Fischer Zoltán)